Ogólnopolski Strajk Kobiet

Ogólnopolski Strajk Kobiet w Oleśnicy

.

Bardzo aktywnie działają aktywistki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet w Oleśnicy.

30 października, już po raz czwarty ruszył pochód mieszkańców miasta, jego celem była siedziba Prawa i Sprawiedliwości. Zbiórkę wyznaczono na godzinę 18:00.

Pierwszy protest miał miejsce w dniu 24 października, kiedy to zbulwersowani orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego mieszkańcy Oleśnicy zebrali się o godzinie 16:00 na rynku, aby dać wyraz swojego niezadowolenia.

Kolejne protesty miały miejsce w dniach 27 i 28 października.

W czasie protestów wznoszono antypisowskie okrzyki i te skierowane przeciw zakazowi aborcji. Manifestantki miały też wiele transparentów, szczególnie sympatyczny był ten:

Wody odeszły – rodzimy rewolucję!”

.

Protest w dniu 30 października.

.

Sondaże wyborcze: Gdzie jest Strajk Kobiet?

Kardynał Gulbinowicz ukarany. Jego wina, jego bardzo wielka wina

W czasie protestów doszło jednak do nieprzyjemnego zdarzenia, które nie powinno się wydarzyć. Na murze zabytkowego łącznika pomiędzy Zamkiem Książąt Oleśnickich a kościołem zamkowym, napisano „Hańba” i umieszczono czerwoną błyskawicę.

Z inspiracji lewicowych radnych z Wrocławia aktywistka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Rienka Kasperowicz wystosowała apel do radnych miasta o poparcie dążeń protestujących.

Oto jego treść:

Szanowni Państwo, Samorządowcy Miasta Oleśnica,
jak już dziś zostało powiedziane na proteście, oczekujemy jasnego stanowiska wobec tego, co aktualnie dzieje się w Polsce.
Tysiące kobiet wychodzi na ulicę, żeby wyrazić swój zdecydowany sprzeciw względem wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w którym to został wykreślony zapis o możliwości aborcji, w momencie gdy mamy do czynienia z sytuacją, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.
Warto zauważyć, że statystyki za rok 2019 mówią jasno: ponad 90% legalnych zabiegów w Polsce miało miejsce właśnie przez wzgląd na tę – wykreśloną przez TK – przesłankę. Ten yrok to de facto całkowity zakaz aborcji.
My, kobiety, ale i oleśniczanki, nie godzimy się na to, uważamy, że to skrajne barbarzyństwo i przymus heroizmu, narzucony na nas ze strony partii rządzącej, dlatego też od soboty tłumnie wychodzimy na ulicę, by dać wyraz naszej złości, ale i rozgoryczeniu, niemocy, bezsilności.
Oczekujemy więc stanowczej reakcji! Niektórzy radni uczestniczyli w naszych protestach, niektórzy wypowiadali się o nich pochlebnie w lokalnych mediach, jak np. Paweł Leszczyłowski i Robert Sarna na łamach portalu MojaOlesnica.pl, wzywając do poszanowania praw kobiet.
Liczymy więc, że nie są to słowa na pokaz i przy okazji najbliższej Sesji Rady Miasta zostanie poparty projekt, zapoczątkowany przez wrocławskich radnych. Mamy nadzieję, że macie na względzie nasze prawa, które w sposób karygodny zostały nam odebrane, jak i liczymy na to, że jesteście w stanie działać poza podziałami w ważnej sprawie.
Z wyrazami szacunku,
Rienka Kasperowicz
jedna ze współorganizatorek oleśnickich protestów.

Twardogóra

W Twardogórze pow. oleśnicki odbyła się w dniu 30 października demonstracja przeciwko orzeczeniu tzw. Trybunału Konstytucyjnego, palono znicze, wznoszono antyrządowe okrzyki, niesiono hasła o antypisowskiej treści. W proteście wzięło udział około 300 osób.

.

Ogólnopolski Strajk Kobiet na Dolnym Śląsku

Postulaty Ogólnopolskiego Strajku Kobiet

Kościół na drodze do samobójstwa

Inne z sekcji 

Ogólnopolski Strajk Kobiet w Bierutowie

. W niewielkim Bierutowie położonym w powiecie oleśnickim doszło do dwóch akcji protestacyjnych przeciwko orzeczeniu tak zwanego Trybunału Konstytucyjnego w poniedziałek 26 października, a następnie w środę 28 października. W tym drugim proteście brało udział około 200 osób, co jak na tak małe miasteczko jest niezłą frekwencją. Uczestnicy wyruszyli na spacer z Rynku, a następnie […]

Ogólnopolski Strajk Kobiet w Oławie i Jelczu-Laskowicach

. W Oławie już 23 października doszło do spontanicznych protestów przeciwko orzeczeniu tak zwanego Trybunału Konstytucyjnego, który praktycznie zakazał w Polsce aborcji. Na drugi dzień uczestniczki protestu postanowiły zebrać się o godzinie 14:00 na parkingu koło Tesco i przejść się ulicami Oławy. Prowadzono też protest samochodowy oklejając je symbolami strajku i plakatami. Przebieg protestu w […]