Artykuły

Opowieści Wojtka Macha: Kosmiczne wspomnienia i propozycje

.

Wojciech Mach

.

 

      

 Nadchodzi a właściwie już mamy klimat wiosenny oraz kilka ważnych dla ludzkości rocznic. Dni staja się dłuższe i cieplejsze a polityczna atmosfera nadal się przegrzewa. Mimo znudzenia i przemęczenia widzów, wielu parlamentarzystów usiłuje stać się telewizyjnymi gwiazdami…  A ja mam pytanie: czy  można w dzień, w południe, zobaczyć na niebie gwiazdy ? – Tak : SŁOŃCE.  Jest gwiazdą mającą  99,86 %  łącznej masy układu słonecznego.

Zatem przypomnę kilka lotniczo-kosmicznych ciekawostek.

Leopold Tyrmand w swoich „Dziennikach 1954” tak relacjonował   rejsowy lot samolotu  LOT-u z Warszawy do Poznania. „Gdy jeszcze leci nad Warszawą, z kabiny wychodzi młody człowiek w mundurze LOT-u i radośnie oznajmia : ten samolot, w którym się znajdujemy, został uznany za wrak, niezdolny do latania.   Jednak młoda brygada pracy socjalistycznej, w ramach czynu partyjnego, ofiarnie postanowiła go odremontować. I oto widzimy efekty! Po wylądowaniu w Poznaniu połowa pasażerów w panice rozbiegła się a drugą trzeba było cucić …”

Niedawno w radiowej audycji pilot wojskowy wspominał, że w pogodny dzień, lecąc na wysokości 20 km nad Łodzią,  z jednej strony dostrzegał Bałtyk a z drugiej szczyty Tatr.    

1957 r. – samolot MiG-17 i wykorzystane w nim silniki posłużyły rosyjskim uczonym jako podstawa do skonstruowania silników rakietowych o ogromnej mocy. Wówczas przygotowano dwa satelity Sputnik a Związek Radziecki  był pewien, że nikt nie odbierze mu pierwszeństwa w wyścigu zbrojeń.

.

.

.

4 X 1957 ZSRR wystrzelił pierwszego sztucznego satelitę ziemi – SPUTNIKA czyli Towarzysza Podróży . Ważył 83 kg miał średnicę 58 cm.

3 XI 1957 pojawił się SPUTNIK 2 z suczką Łajką na pokładzie. Potem usiłowano szybko wystrzelić kolejnego z hyclem, który miał złapać psa…

15 V 1958 – do towarzystwa wypuszczono SPUTNIKA 3 z aparaturą geofizyczną.

12 kwietnia 1961 –  lot kosmiczny z pilotem radzieckim mjr. Jurijem Gagarinem, na statku Wostok-1. Na wiadomość o tym, że ruscy wylecieli w kosmos, większość Polaków z nadzieją pytała czy wszyscy…  Potem, na ziemi, kosmonauta objechał triumfalnie cały świat.  27 III 1968 zginął w katastrofie jako oblatywacz testując nowy model samolotu.

16-19 czerwca 1963 – pierwsza kobieta kosmonautka  Walentyna Tiereszkowa – Nikołajewa  odbyła lot orbitalny na statku Wostok-6.

W 2007 roku podczas obchodów swoich 70. urodzin w rezydencji Władimira Putina w Nowo Ogarowie, Tiereszkowa oświadczyła, że chce umrzeć na Marsie. Podczas XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi, była jedną z ośmiu osób niosących flagę olimpijską.

.

A co w Związku Radzieckim robili z bliźniakami? 

– Jednego wysyłali w kosmos a drugiego pokazywali na dowód, że wrócił.

Natomiast dzisiaj wykończane sporami polskie społeczeństwo proponuje, aby nasi uczeni pokazali techniczną klasę i wielu naszych polityków wystrzelili w kosmos – rakietą, bez możliwości powrotu!

 

20 lipca  1969  dowódca misji  Apollo 11 Neil Armstrong oraz  Edwin Aldrin wylądowali na Księżycu.                                                                                             

21  lipca 1969 – Neil Amstrong jako pierwszy człowiek postawił stopę na powierzchni Księżyca.   Zmarł 25 VIII 2012 . 

Wówczas wszystkie komputery centrum kontroli lotów były wydajne co najwyżej jak dzisiejszy pojedynczy komputer. I to wcale nie ten najszybszy. Komputer AGC zamontowany w Apollo 11 do automatycznej  nawigacji pojazdem miał mniejszą moc obliczeniową niż nasze telefony komórkowe sprzed kilkunastu lat albo dzisiejsze zelektronizowane zegarki!  

.

Transmisję z zejścia na powierzchnię Księżyca oglądało 650 milionów ludzi na całym świecie. W Związku Radzieckim zabroniono jej pokazywania. Na szczęście w Polsce władze zezwoliły na przekazywanie tej historycznej chwili na żywo. W tamtych latach nagrywanie transmisji telewizyjnych nie było technicznie tak łatwe jak dziś. Dlatego przekaz z Księżyca był odtwarzany w specjalnym studiu, filmowany i dopiero retransmitowany.

7 – 19 XII 1972  trwała misja Apollo 17 . To była ostatnia, szósta wizyta ludzi na Księżycu.

Aktualnie w Rosji ujawnia się kolejne wiekopomne osiągnięcia. Niedawno rosyjscy neurolodzy odkryli nerw łączący bezpośrednio oko z d.pą. Gdy wbili szpilkę w tyłek, w oku pojawiła się łza. Gdy szpilkę wbili w oko – pacjent zrobił kupkę…

WOJCIECH  MACH

,

Opowieści Wojciecha Macha. Panie zapraszały panów do łazienek

Opowieści Wojciecha Macha. Czar dawnych kin

Opowieści Wojciecha Macha. Biznes i cinkciarze

Opowieści Wojciecha Macha. Fotoplastikonu czar

Opowieści Wojciecha Macha. Chcesz zrozumieć kobietę? Nawet nie próbuj bo wyjdziesz na głupka

Czy jaja mają płeć?

Inne z sekcji 

Berlinerschloss – dawnych Prus chwała. Historia na nowo odczytana

Wojciech W. Zaborowski   Betonowy kloc nad Szprewą w centrum Berlina w niczym jeszcze nie przypomina ani dawnej stylowej bryły cesarsko-królewskiego zamku zaprojektowanego przez mistrza barokowej architektury berlińskiej Andreasa Schlütera (1659–1714), ani wizji współczesnych architektów, którzy podjęli się rekonstrukcji obiektu (Biuro Architektoniczne Franco Stella z Vicenzy we Włoszech). Rzadko też któremu z przechodniów ów surowy […]

15 maja 2024r – V Ogólnopolskie Forum Rad Pracowników

. V Ogólnopolskie Forum Rad Pracowników odbędzie się 15 maja 2024 r. w Sali Kolumnowej Sejmu RP w Warszawie. To jedyne tego rodzaju wydarzenie dla członków rad pracowników z całej Polski. Celem Ogólnopolskiego Forum Rad Pracowników jest sieciowanie członków rad, wymiana doświadczeń, a także zwiększenie obecności rad pracowników w życiu publicznym. W trakcie wydarzenia odbędą się dwa panele dyskusyjne i wystąpienia zaproszonych gości – ekspertów i praktyków […]