Aktualności

Święto Diwali

.

Andrzej Małkiewicz

.

Król Wielkiej Brytanii Karol III powierzył dziś misję stworzenia nowego rządu Rishiemu Sunakowi. A decyzja w tej sprawie zapadła wczoraj – w hinduistyczne święto Diwali – święto światła, symbolizujące zwycięstwo światła nad ciemnością, dobra nad złem. Jego nominacja była następstwem złożonego procesu. Półtora miesiąca temu upadł rząd Borysa Johnsona (który wspierał Ukrainę medialnie, gospodarczo i dostawami wojskowymi), premierem została populistka Liz Truss, mianowana przez królową Elżbietę II w przeddzień jej śmierci. Sukces przyniosły jej nierealistyczne obietnice socjalne, ale objęcie przez nią rządów wywołało groźbę załamania gospodarczego kraju, funt brytyjski spadł do rekordowo niskiego poziomu w stosunku do dolara amerykańskiego, już po 45 dniach podała się do dymisji.

Następcą został 42-letni, były minister finansów Rishi Sunak, który nie krył prawdy o trudnym stanie finansów kraju, nie obiecywał rozdawnictwa, ale ograniczenie wydatków państwa, zaciskanie pasa. Zapowiedział też powrót do wydobycia gazu z łupków i do energetyki jądrowej, by zapewnić samodzielność energetyczną kraju. Jednocześnie zapewnił, że Londyn pozostanie „największym sojusznikiem Ukrainy”. Jest Hindusem, rodzice przybyli do Wielkiej Brytanii z Afryki Wschodniej w 1960 r. Jak mówi: „Jestem na wskroś Brytyjczykiem, to jest mój dom i mój kraj, ale moje dziedzictwo religijne i kulturowe jest indyjskie, moja żona jest Hinduską. Jestem otwarty na bycie Hindusem”. Na początku kadencji poselskiej przysięgę złożył nie na Biblię, ale na Bhawagadgitę – świętą księgę hinduizmu. Jest zamożny, jego majątek w 2022 r. szacowano na 730 milionów funtów (826 milionów dolarów). Jest abstynentem (Ivana Kottasová, Luke McGee, Rishi Sunak: The super-rich former banker who will be the first person of color to lead Britain, https://edition.cnn.com/2022/10/24/uk/profile-rishi-sunak-uk-politics-intl-gbr/index.html – dostęp 25 października 2022 r.)

Premier Indii Narendra Modi pogratulował mu już wczoraj, nie czekając na formalne mianowanie: „kiedy zostajesz premierem Wielkiej Brytanii, z niecierpliwością czekam na bliską współpracę w kwestiach globalnych” – napisał (World welcomes Rishi Sunak as new UK PM, https://timesofindia.indiatimes.com/world/uk/world-welcomes-rishi-sunak-as-new-uk-pm/articleshow/95082388.cms – dostęp 25 października 2022 r.).

Określano go: „Europejski Obama” (Jędrzej Bielecki, Europejski Obama, „Rzeczpospolita”, nr 248, 25 października 2022 r.).

Kultura indyjska robi postępy w całym świecie. Wczoraj w Białym Domu uroczyście obchodzono święto Diwali. Pierwsza dama Jill Biden powiedziała: „Każdy z nas w pewnym momencie mierzy się z ciemnością, ale nigdy nie jesteśmy sami. A kiedy wytyczamy naszą drogę ku przyszłości, ta wspólnota pomaga oświetlić naszą drogę naprzód, z odwagą i życzliwością, z wytrwałością i wiarą, z miłością”.

Wiceprezydent Kamala Harris, która jest wyznawczynią hinduizmu opowiedziała o tym, jak obchodzi się to święto w Indiach. To święto przypomina: „aby świecić naszym światłem w ciemności, walczyć o pokój, o sprawiedliwość, o zrozumienie, nawet gdy potężne siły pracują, aby siać nienawiść i podziały.

A prezydent Biden podkreślił: „Jestem irlandzkim katolikiem, ale otwieram nasz dom na święta obchodzone przez hinduistów, buddystów, dżinistów, sikhów. […] Tej nocy dołączyli do nas muzułmanie, chrześcijanie i ludzie z całego świata, w tym nowo wybrani członkowie Kongresu z Indian Amerykańskich. […] Dziękuję za uczynienie tego święta Diwali tak radosną częścią amerykańskiej kultury. […] Nasza historia była ciągłą walką między amerykańskim ideałem, że wszyscy jesteśmy stworzeni na równi, z surową rzeczywistością. Rasizm i strach od dawna nas rozrywają. […] Diwali jest przypomnieniem, że każdy z nas ma moc – ma moc rozpraszania ciemności i niesienia światła światu. To wybór. I dokonujemy tego wyboru każdego dnia. […] Właśnie dzisiaj dostaliśmy wiadomość, że Rishi Sunak jest teraz premierem. […] To zdumiewające. To kamień milowy. I to ma znaczenie. […] Niewiele okresów było trudniejszych dla naszego świata niż ten, w którym jesteśmy teraz. […] Tak wiele się dzieje – technologicznie, politycznie, społecznie, środowiskowo – że decyzje, które podejmujemy dzisiaj, określą przyszłość na następne kilkadziesiąt lat. […] Happy Diwali dla wszystkich waszych rodzin. I niech Bóg was błogosławi i chroni!” (Remarks by President Biden, First Lady Biden, and Vice President Harris at the White House Diwali Celebration, https://www.whitehouse.gov/briefing-room/speeches-remarks/2022/10/24/remarks-by-president-biden-first-lady-biden-and-vice-president-harris-at-the-white-house-diwali-celebration – dostęp 25 października 2022 r.).

W oficjalnych przemówieniach nikt nie wspomniał o Ukrainie, ale te wszystkie piękne słowa mogą i do niej się odnosić.

Tylko dla porządku dodam, że prezydent Zełenski też dołączył do życzeń dla Sunaka.

.

Wojna irańsko-ukraińska?

Motor Sicz – między Ukrainą, Chinami i Rosją (z niewielkim, ale ważnym udziałem Bośni)

SANKCJE

Kraloviec

Inne z sekcji 

15 maja 2024r – V Ogólnopolskie Forum Rad Pracowników

. V Ogólnopolskie Forum Rad Pracowników odbędzie się 15 maja 2024 r. w Sali Kolumnowej Sejmu RP w Warszawie. To jedyne tego rodzaju wydarzenie dla członków rad pracowników z całej Polski. Celem Ogólnopolskiego Forum Rad Pracowników jest sieciowanie członków rad, wymiana doświadczeń, a także zwiększenie obecności rad pracowników w życiu publicznym. W trakcie wydarzenia odbędą się dwa panele dyskusyjne i wystąpienia zaproszonych gości – ekspertów i praktyków […]

Wybory 2024: Dolnośląska dogrywka

. Grzegorz Wojciechowski .   Już w niedzielę 21 kwietnia zostaną wybrani prezydenci i burmistrzowie wielu miast oraz wójtowie gmin. W ten sposób zakończy się kolejny etap maratonu wyborczego; ostatni – wybory do Parlamentu Europejskiego odbędzie się już za siedem tygodni. We Wrocławiu wina Tuska. Tak. Platforma Obywatelska w wyborach do Rady Miasta uzyskała 42,13 […]