Artykuły

Wojna w Ukrainie: Pakistan

.

Andrzej Małkiewicz

.

23-24 stycznia niemal cały Pakistan pogrążony był w ciemnościach. Z powodu awarii w dwóch największych elektrowniach oraz kłopotów z zaopatrzeniem w olej opałowy nastąpił blackout w całym kraju. Sparaliżowana była stolica Islamabad oraz centrum finansowo-gospodarcze Karaczi.
Pakistan od kilkunastu miesięcy miał poważne problemy z zaopatrzeniem w energię elektryczną. Większość bloków w elektrowniach wykorzystuje do produkcji ciężki olej opałowy i węgiel kamienny.
Od chwili agresji rosyjskiej na Ukrainę i wzrostu cen ropy naftowej raz produktów ropopochodnych na światowych giełdach rząd Pakistanu nie był w stanie zapewnić odpowiednich środków na zakupów surowców energetycznych.
Brak rezerw dewizowych spowodował, że w całym kraju, zamieszkanym przez 220 milionów osób, wprowadzono poważne ograniczenia w konsumpcji energii, dotyczy to całej gospodarki i wszystkich obywateli. Straty ekonomiczne, spowodowane ograniczeniem produkcji i w konsekwencji eksportu jeszcze bardziej pogłębiły chaos.
W 2022 r. kraj nawiedziły największe od 50 lat opady deszczu, a w wyniku powodzi zginęło kilka tysięcy osób, nastąpiły ogromne zniszczenia w infrastrukturze, w tym także energetycznej. To dodatkowo utrudniło normalizację sytuacji społecznej i gospodarczej.
W połowie stycznia 2023 r. prezydent Arshad Arbab przebywał z wizytą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i otrzymał kolejnych 500 milionów dolarów bezzwrotnej pomocy na zakup w tym kraju paliwa do elektrowni.
Rosja z dużą uwagą przygląda się rozwojowi sytuacji w Pakistanie i w ubiegłym tygodniu oficjalnie zaproponowała dostawy ropy do rafinerii w rejonie Karaczi w zamian za zakup surowców i towarów. Rozpaczliwie poszukując rynków zbytu na ropę, a obecnie także na diesla, Rosja wraca w handlu zagranicznym do wymiany towar za towar, rodem z dawnych czasów.
Pakistan jest dla rosyjskiej polityki podwójnie ważny ponieważ z zakładów zbrojeniowych w tym kraju wysyłane jest uzbrojenie dla armii ukraińskiej, w tym zwłaszcza amunicja. Na początku stycznia, jak informowała prasa, z jednego z portów wypłynął kolejny transport do Ukrainy poprzez Polskę. Przewozem zajmuje się rząd Wielkiej Brytanii w ramach jej pomocy dla Ukrainy.
(Omer Farooq Khan, Blackout in Pakistan as energy-saving measure backfires, https://timesofindia.indiatimes.com/world/pakistan/blackout-in-pakistan-as-energy-saving-measure-backfires/articleshow/97264096.cms – dostęp 25 stycznia 2023 r.).

.

Wojna w Ukrainie: Za nami kolejny rok (budżetowy)

Wojna w Ukrainie: Chiny

Kolejne ustępstwa Rosji – daleko od Kijowa

Nowa Rosja?

Inne z sekcji 

Berlinerschloss – dawnych Prus chwała. Historia na nowo odczytana

Wojciech W. Zaborowski   Betonowy kloc nad Szprewą w centrum Berlina w niczym jeszcze nie przypomina ani dawnej stylowej bryły cesarsko-królewskiego zamku zaprojektowanego przez mistrza barokowej architektury berlińskiej Andreasa Schlütera (1659–1714), ani wizji współczesnych architektów, którzy podjęli się rekonstrukcji obiektu (Biuro Architektoniczne Franco Stella z Vicenzy we Włoszech). Rzadko też któremu z przechodniów ów surowy […]

15 maja 2024r – V Ogólnopolskie Forum Rad Pracowników

. V Ogólnopolskie Forum Rad Pracowników odbędzie się 15 maja 2024 r. w Sali Kolumnowej Sejmu RP w Warszawie. To jedyne tego rodzaju wydarzenie dla członków rad pracowników z całej Polski. Celem Ogólnopolskiego Forum Rad Pracowników jest sieciowanie członków rad, wymiana doświadczeń, a także zwiększenie obecności rad pracowników w życiu publicznym. W trakcie wydarzenia odbędą się dwa panele dyskusyjne i wystąpienia zaproszonych gości – ekspertów i praktyków […]