Biblioteka Lewicy

Broda Fidela Castro

.

Fragmenty słynnego czterogodzinnego wywiadu, jakiego udzielił kubański przywódca Fidel Castro dla amerykańskiej telewizji w 1977 r..

Rozmowa była również emitowana w telewizji kubańskiej, i to aż dwukrotnie, w czasie tej relacji na ulicach kubańskich miast zamarło życie.

.

Barbara Walters;

Jedno pytanie prywatne: czy pan się kiedyś ogoli?

Fidel Castro:

Żeby co zmienić? Żeby nie było blokady?

Barbara Walters:

Jeśli skasujemy blokadę, zgoli pan brodę? Nie sądzę, żeby USA były skłonne znieść blokadę, ale…

Fidel Castro:

Dobrze, kupimy żyletki firmy „Gilette”. Nie wiem czy jeszcze się je wytwarza w USA.

Zna pani przyczyny, dla których zaczęliśmy nosić brody? Ponieważ nie mieliśmy żyletek, żeby się ogolić. Ale z biegiem czasu po brodzie zaczęło się odróżniać partyzantów. Było to również utrudnienie dla szpiegów, ponieważ musieli czekać, aż wyrośnie im broda. Z tego powodu stała się rzeczą pożyteczną i w końcu przeobraziła się w symbol. Po Rewolucji wielu ludzi zgoliło brody. Potem ogłoszone zostały regulaminy armii, należało być ogolonym. I zostało niewielu ludzi z brodami. Ja chodzę z brodą. Ale jaki jest tego rezultat?

Kiedy zaczyna się siwieć, pierwsza siwieje broda. Widzi się wtedy więcej. Dlatego mój pogląd jaest taki, ze należy zaczekać do momentu, aż broda stanie się zupełnie biała. Wtedy zdecyduję – ufarbować czy ściąć.

Barbara Walters:

A kraj – czy może mieć w tej sprawie swoją opinię?

Fidel Castro:

Kraj? To jest sprawa prywatna. Proszę nie zapominać o prawach człowieka.

.

Źródło:

K. Mroziewicz Fidelada. Podróż w czasie politycznym. Od fascynacji do irytacji, Poznań 2011, s. 157-158

.

Jak Fidel Castro chciał zdobyć koszary Moncada

Kryzys kubański czyli jak Chruszczow chciał wpuścić Kennedy’emu jeża w gacie.

Ernesto Che Guevara – Wojna partyzancka jako metoda walki

Inne z sekcji 

Bohater getta – kawaler Virtuti Militari

. Lucjan Blit . „Wódz Naczelny nadał 18 lutego 1944 roku pośmiertnie srebrny Krzyż Virtuti Militari inż. Michałowi Klepfiszowi z Warszawy”. Ten krzyż nie zawiśnie na jego grobie. Grób ten pozostanie nieznany, jak prawie wszystkie groby żołnierzy wielkiej Armii Podziemnej w Kraju. Dziwnie, jak sława szła za młodym Michałem. A on sam był zaprzeczeniem wszelkiej za nią pogoni. […]

Biblioteka Lewicy: Uwagi o komunizmie

. „Przedświt” marzec 1919 Mieczysław Niedziałkowski .   Maurycy Barres powiedział, że socjaliści należą do ludzi bardzo konserwatywnych pod względem duchowym. W aforyzmie tym jest dużo prawdy, jeżeli idzie o kraje Europy Wschodniej. Rosyjska socjalna demokracja nie zdobyła się przez lat dwadzieścia swego istnienia na żadną myśl samodzielną, na żadną inicjatywę twórczą. Plechanow, Akselrod, Martow […]