Biblioteka Lewicy

Broda Fidela Castro

.

Fragmenty słynnego czterogodzinnego wywiadu, jakiego udzielił kubański przywódca Fidel Castro dla amerykańskiej telewizji w 1977 r..

Rozmowa była również emitowana w telewizji kubańskiej, i to aż dwukrotnie, w czasie tej relacji na ulicach kubańskich miast zamarło życie.

.

Barbara Walters;

Jedno pytanie prywatne: czy pan się kiedyś ogoli?

Fidel Castro:

Żeby co zmienić? Żeby nie było blokady?

Barbara Walters:

Jeśli skasujemy blokadę, zgoli pan brodę? Nie sądzę, żeby USA były skłonne znieść blokadę, ale…

Fidel Castro:

Dobrze, kupimy żyletki firmy „Gilette”. Nie wiem czy jeszcze się je wytwarza w USA.

Zna pani przyczyny, dla których zaczęliśmy nosić brody? Ponieważ nie mieliśmy żyletek, żeby się ogolić. Ale z biegiem czasu po brodzie zaczęło się odróżniać partyzantów. Było to również utrudnienie dla szpiegów, ponieważ musieli czekać, aż wyrośnie im broda. Z tego powodu stała się rzeczą pożyteczną i w końcu przeobraziła się w symbol. Po Rewolucji wielu ludzi zgoliło brody. Potem ogłoszone zostały regulaminy armii, należało być ogolonym. I zostało niewielu ludzi z brodami. Ja chodzę z brodą. Ale jaki jest tego rezultat?

Kiedy zaczyna się siwieć, pierwsza siwieje broda. Widzi się wtedy więcej. Dlatego mój pogląd jaest taki, ze należy zaczekać do momentu, aż broda stanie się zupełnie biała. Wtedy zdecyduję – ufarbować czy ściąć.

Barbara Walters:

A kraj – czy może mieć w tej sprawie swoją opinię?

Fidel Castro:

Kraj? To jest sprawa prywatna. Proszę nie zapominać o prawach człowieka.

.

Źródło:

K. Mroziewicz Fidelada. Podróż w czasie politycznym. Od fascynacji do irytacji, Poznań 2011, s. 157-158

.

Jak Fidel Castro chciał zdobyć koszary Moncada

Kryzys kubański czyli jak Chruszczow chciał wpuścić Kennedy’emu jeża w gacie.

Ernesto Che Guevara – Wojna partyzancka jako metoda walki

Inne z sekcji 

Kim Ir Sen o rewolucji koreańskiej

. . Kim II Sun, bo tak nazywał się oficjalnie Kim Ir Sen, urodził się 15 kwietnia 1912 w Pjongjangu, w rodzinie chrześcijańskiej. W wieku 12 lat wyjechał do Chin, gdzie przebywał w gronie młodzieży o poglądach marksistowskich i gdzie kształtowały się jego przekonania ideologiczne. Od 1931 roku został członkiem Komunistycznej Partii Korei i wstąpił […]

Demokratyczna Polska w wolnej Europie

. „Wieś i Miasto” PPS WRN [1943] . Przez 12 dni oczy całego świata skierowane były na odbywające się w Moskwie obrady ministrów spraw zagranicznych trzech wielkich sojuszników: Anglii, Stanów Zjednoczonych i Rosji. Słuszne było napięcie opinii światowej w tym oczekiwaniu: wszyscy już zdają sobie sprawę, że brak porozumienia z Rosję jest jedną z najważniejszych przyczyn przedłużania się rzezi światowej, […]