Artykuły

O wdowiej rencie

Piotr Szumilewicz, foto. Agnieszka Kielak (Wikimedia Commons)

.

Do naszej redakcji dotarł głos krytyczny na temat projektu wdowiej renty, prezentujemy go w całości, aby nasi czytelnicy mogli zapoznać się z argumentami stanowiącymi podstawę tej krytyki.

Red.

.

Piotr Szumilewicz

.

Trudno mi zrozumieć, dlaczego środowiska lewicowe wchodzą w tak konserwatywny projekt. Polskie społeczeństwo się zmienia, już około połowa dorosłych Polaków i Polek żyje poza małżeństwami. Zarazem rośnie liczba osób samotnych, a świadczenia emerytalne realnie zmniejszają się. W tym kontekście wydaje się oczywiste, by środowiska lewicowe dbały o wyższą jakość życia seniorów. Ale socjaldemokracja zawsze opierała się na rozwiązaniach uniwersalnych, a nie tych skierowanych wyłącznie do tradycyjnie pojmowanej rodziny. Co więcej, socjaldemokratyczna polityka społeczna opiera się na dążeniu do tego, by każda jednostka mogła godnie żyć niezależnie od sytuacji rodzinnej.
Tymczasem renta wdowia dotyczy wyłącznie osób żyjących w małżeństwach, a zatem dyskryminuje seniorów żyjących w związkach niesformalizowanych oraz osoby samotne. Na dodatek sprzyja ona trwaniu w małżeństwach z przyczyn ekonomicznych, co niekiedy może oznaczać umacnianie przemocowych relacji między małżonkami.
W tej sytuacji jestem przeciwny temu projektowi, który zarazem dowodzi, jak słabe zaplecze eksperckie ma parlamentarna lewica.
Pozdrawiam
Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa.
.

Inne z sekcji 

Biblioteka lewicy: „Ludowe państwo pracy”

. Edward Abramowski . „Ludowe państwo pracy“. .  Chcąc pokazać ideę „państwa ludowego“, taką, jaką ona zarysowuje się w kooperatyzmie, musimy zacząć od tego, co stanowi wspólne źródło historyczne i moralne zarówno kooperatyzmu, jak i socjalizmu dzisiejszego, mianowicie, od pierwotnych dążności ruchu robotniczego.  Walka o wyzwolenie klas pracujących zjawia się w historii świata jako zbiorowy […]

Nieco historii o jazzie nad Odrą

. W rozmowie z Izabellą Starzec rozmawia red. Bogusław Klimsa, dziennikarz telewizyjny, dokumentalista i muzyk Izabella Starzec: Przed laty podjął się pan udokumentowania historii Jazzu nad Odrą od jego pierwszej edycji w 1964 roku i tak powstała wspólna z śp. Wojciechem Siwkiem publikacja, która opisała 50 lat tej imprezy. Jak wyglądała praca nad książką? – […]