Artykuły

O wdowiej rencie

Piotr Szumilewicz, foto. Agnieszka Kielak (Wikimedia Commons)

.

Do naszej redakcji dotarł głos krytyczny na temat projektu wdowiej renty, prezentujemy go w całości, aby nasi czytelnicy mogli zapoznać się z argumentami stanowiącymi podstawę tej krytyki.

Red.

.

Piotr Szumilewicz

.

Trudno mi zrozumieć, dlaczego środowiska lewicowe wchodzą w tak konserwatywny projekt. Polskie społeczeństwo się zmienia, już około połowa dorosłych Polaków i Polek żyje poza małżeństwami. Zarazem rośnie liczba osób samotnych, a świadczenia emerytalne realnie zmniejszają się. W tym kontekście wydaje się oczywiste, by środowiska lewicowe dbały o wyższą jakość życia seniorów. Ale socjaldemokracja zawsze opierała się na rozwiązaniach uniwersalnych, a nie tych skierowanych wyłącznie do tradycyjnie pojmowanej rodziny. Co więcej, socjaldemokratyczna polityka społeczna opiera się na dążeniu do tego, by każda jednostka mogła godnie żyć niezależnie od sytuacji rodzinnej.
Tymczasem renta wdowia dotyczy wyłącznie osób żyjących w małżeństwach, a zatem dyskryminuje seniorów żyjących w związkach niesformalizowanych oraz osoby samotne. Na dodatek sprzyja ona trwaniu w małżeństwach z przyczyn ekonomicznych, co niekiedy może oznaczać umacnianie przemocowych relacji między małżonkami.
W tej sytuacji jestem przeciwny temu projektowi, który zarazem dowodzi, jak słabe zaplecze eksperckie ma parlamentarna lewica.
Pozdrawiam
Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa.
.

Inne z sekcji 

Wiersze Jana Zacharskiego: Bliski koniec

. Jan Zacharski .   Mam wspaniałą wiadomość panowie i panie, Duda prezydentem wkrótce być przestanie. Wy wiadomością się cieszcie radosną, Nowego prezydenta będziemy mieć wiosną. Ma społeczeństwo niepłonną nadzieję, Że wiatr pomyślny historii zawieje, Bo każdy kto podejmie prezydenckie trudy, Jest o niebo lepszy od Andrzeja Dudy, Albowiem społeczeństwo dziś go zapamięta Jako parodię […]

Opowieści Wojciecha Macha. 150 lat wrocławskiego ZOO

Wojciech Mach Wrocławski ogród zoologiczny jest najstarszy w Polsce. Po dwuletnich robotach ziemnych i parkowych na powierzchni 9 hektarów otwarto go 10 lipca 1865 roku w wiosce Dąbie, przyłączonej do Wrocławia dopiero w 1928 roku. Miejsce owo zwano także Wielkim Zielonym Dębem. Była to posiadłość miejska powstała w wyniku nabycia przez radę miejską gruntów uprzednio […]