Artykuły

90 ROCZNICA POWSTANIA ZNAKU RODŁA

.

Z pewnym opóźnieniem dotarła do nas informacja o obchodach 90 rocznicy powstania znaku Rodła, dlatego informujemy o niej dopiero teraz.

Redakcja

.

płk Krzysztof Majer

.

6 listopada we wrocławskim Ratuszu odbyły się uroczyste obchody 90. rocznicy powstania Znaku Rodła. Przywitał nas Tadeusz SZCZYRBAK Prezes Zarządu Fundacji Rodzina Rodła. Następnie w holu ratuszowym oprowadziła nas po wystawie hm. Anna MIERCZYŃSKA-JAROMINEK, opowiadając nam ciekawie 55-letnią historię szczepu „Rodło” Stowarzyszenia Harcerskiego w Warszawie. Zaś jej wnukowie wręczyli wszystkim odznakę rocznicową i mini śpiewnik piosenek patriotycznych 88 WDHiGZ „Rodło”.

Mistrz cukierniczy st. kpr. Wincenty WOLAK z Wrocławia zaprosił na konsumpcję wielkiego tortu okolicznościowego. Związek Weteranów i Rezerwistów WP RP reprezentowali: st. chor. szt. Andrzej NAWROT i płk Krzysztof MAJER. Była też okazja do wykonania gratis zdjęcia pamiątkowego. Po posileniu udaliśmy się do Sali Wielkiej Ratusza na część merytoryczną.

Okolicznościowy tort.

.

Mieliśmy okazję wysłuchać wystąpień okolicznościowych, pokazów filmów i slajdów związanych ze stuleciem Związku Polaków w Niemczech i 90-lecia ustanowienia Znaku Rodła na I Kongresie Polaków w Berlinie. Przerywnikami były recytacje utworów związanych z tematyką Rodła oraz koncert piosenek patriotycznych w wykonaniu chóru „Cantabile” ze Szkoły Podstawowej nr 25 im. Franciszka Juszczaka we Wrocławiu. Prezes Krzysztof MAJER poprosił o głos, aby przypomnieć działalność 1 Drużyny Harcerskiej im. króla Bolesława Chrobrego w ówczesnym Breslau, której ostatni drużynowy Władek Zarembowicz został zamordowany w hitlerowskim obozie koncentracyjnym oraz kultywowanie dziś tradycji rodlańskiej w Kręgu Seniorów i Starszyzny „Rodło” Hufca ZHP Wrocław Południe. Ku jego wielkiemu zaskoczeniu znalazł się w gronie wyróżnionych przez prezesa Tadeusza SZCZYRBAKA medalem okolicznościowym 100 lat Związku Polaków w Niemczech. Przyłączył się do słów uznania wyrażonych przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Romana KOWALCZYKA dla organizatorów tego patriotycznego spotkania.

Zaś 8 listopada Narodowy Bank Polski wyemitował z inicjatywy prezesa Tadeusza SZCZYRBAKA srebrną monetę z okazji 90. rocznicy powstania Znaku Rodła.

Krzysztof Majer

Inne z sekcji 

Odszedł tow. Bogusław Gorski (1935-2023)

. Towarzysze, Towarzyszki, z przykrością zawiadamiam, że dziś w nocy odszedł Honorowy Przewodniczący Polskiej Partii Socjalistycznej, Towarzysz Bogusław Gorski. Był wieloletnim przewodniczącym Rady Naczelnej PPS, wiernym Towarzyszem i dobrym Przyjacielem. Bogusław Gorski urodził się 15 maja 1935 roku w Wilnie. Pracował jako dyrektor Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Politechniki Warszawskiej. Prowadził aktywną działalność w sporcie […]

Jesienne róże w Sangerhausen

  Wojciech W. Zaborowski . Przewodniki nie poświęcają temu miastu zbyt wiele miejsca. Podobnych jest przecież w Niemczech wiele. A jednak do Sangerhausen przybywa każdego roku 100 000 zwiedzających! Prawdę mówiąc, nie tyle do miasta, co do położonego na obrzeżach grodu parku. Różany park liczy już sobie 113 lat i na trzynastu hektarach prezentuje 80 000 sztuk […]