Artykuły

Wskazania dla towarzyszy w miejscowościach zajętych przez bolszewików

.

Wojna ze strony Rosji sowieckiej ma wyraźny charakter najazdu na Polskę., Zasady komunistyczne, w imię których. Rosja sowiecka rzekomo toczy walkę, w niczem nie zmieniają najezdniczego i zaborczego charakteru wojennej akcji sowieckiej. W swojej polityce zewnętrznej zwyrodniały komunizm rosyjski idzie w ślady zaborczej polityki carskiej. Obecnie Rosja sowiecka dąży do odbudowania państwa rosyjskiego w granicach jeszcze większych niż za czasów carskich. Pragnie ona Polskę wcielić do państwa rosyjskiego, ewentualnie podzieliwszy się nią z Niemcami.

Dlatego — dopóki z Rosją nie będzie zawarty pokój na zasadach wolnych od imperialistycznych uroszczeń toczyć musimy z Rosją sowiecką bezwzględną walkę obronną.

W miejscowościach zajętych przez najazd bolszewicki, P. P. S. musi prowadzić politykę wrogą okupacji i najazdowi. Celem jej musi być przyczynienie się ze wszystkich sił do złamania tego najazdu.

W miejscowościach tych P. P. S. staje się organizacją tajną. Nie bierze ona żadnego udziału w bolszewickich rządach, nie wchodzi w żaden kompromis z narzuconemi przez najazd władzami, bojkotuje instytucje, opierające się na cudzoziemskich bagnetach i pod komunistycznemi pozorami narzucające nam dawną niewolniczą zależność od Rosji.

Przeminą ci zaborcy, jak przeminęli inni — robotnik i włościanin polski obronią niepodległość swojej Rzeczypospolitej i stworzą na ziemi polskiej socjalistyczne współżycie, nie na knucie i obcem jarzmie, lecz na wolności i twórczej pracy polskich mas pracujących oparte.

Bezwzględna więc negacja bolszewickich rządów i walka z bolszewickim najazdem — w imię Niepodległości socjalizmu jest przykazaniem obowiązującem wszystkich P. P. S-owców na ziemiach naszych.

„Robotnik” nr 210 z 4 sierpnia 1920 r.

.

30.06.2020.

Komunikat Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski z 30 lipca 1920 r.

Mińsk Mazowiecki pod okupacją bolszewicką

Inne z sekcji 

Biblioteka lewicy: „Ludowe państwo pracy”

. Edward Abramowski . „Ludowe państwo pracy“. .  Chcąc pokazać ideę „państwa ludowego“, taką, jaką ona zarysowuje się w kooperatyzmie, musimy zacząć od tego, co stanowi wspólne źródło historyczne i moralne zarówno kooperatyzmu, jak i socjalizmu dzisiejszego, mianowicie, od pierwotnych dążności ruchu robotniczego.  Walka o wyzwolenie klas pracujących zjawia się w historii świata jako zbiorowy […]

Nieco historii o jazzie nad Odrą

. W rozmowie z Izabellą Starzec rozmawia red. Bogusław Klimsa, dziennikarz telewizyjny, dokumentalista i muzyk Izabella Starzec: Przed laty podjął się pan udokumentowania historii Jazzu nad Odrą od jego pierwszej edycji w 1964 roku i tak powstała wspólna z śp. Wojciechem Siwkiem publikacja, która opisała 50 lat tej imprezy. Jak wyglądała praca nad książką? – […]