Artykuły

Dajmy radość życia

.

Wojciech Mach

.

Już za niecały rok ponownie nadejdzie Sylwester i Nowy Rok. Tymczasem pamiętajmy, że życia nie mierzy się liczba oddechów ale liczbą chwil, w których zapiera nam dech. Najlepiej aby było to z radości!  W chwili uwierzenia w wielki kryzys energetyczny zacząłem z trudem zapuszczać brodę i wąsy. I rzeczywiście zrobiło mi się cieplej. Tym niemniej – jako optymista, wkrótce się ogolę…

Aby innym też działo się lepiej, ja i moi wykonawcy – artyści, często występujemy w miejscach takich jak Domy Dziennego Pobytu, Kluby Seniora, Domy Dziecka, Centrum Kultury Bakara. Również urządzam tam prelekcje oraz wyświetlam filmy nie tylko o dawnym Wrocławiu. Dajemy innym radość a sami mamy jeszcze większą oraz satysfakcję widząc reakcje podopiecznych. Przy tym obserwujemy organizację i duże zaangażowanie personelu.

W osiedlu Leśnica przy ul. Skoczylasa 8, tuż przy pętli tramwajowej, w latach 2015-18 gruntownie odremontowany został budynek dawnej szkoły ewangelickiej sprzed ponad 100 lat. Od stycznia 2021 r. mieści się w nim Dzienny Dom Pomocy oraz Klub Integracji Społecznej. Pensjonariusze otrzymują tu wsparcie ze względu na wiek, zdrowie lub niepełnosprawność oraz wykluczenie z rynku pracy. Przygotowana jest dla nich terapia ruchowa i zajęcia kulturalno – rozrywkowe. W większości są żywymi kopalniami wspomnień i ciekawostek o czasach sprzed kilkudziesięciu lat.

Do DDP przyjeżdżają sami oraz są przywożeni podopieczni w wieku średnim i najstarsi, z okolic Leśnicy oraz innych osiedli. Tak właśnie sobie chwalą to miejsce! Zapewnione mają śniadanie i obiad oraz zajęcia z psychologami. Obserwujemy jak nowo przyjęci, z początku zamknięci w sobie, po kilku dniach otwierają się na otoczenie. Pracujące tam panie na czele z terapeutką Agnieszką Gałczyńską zawsze chętnie pomagają im i wspólnie bawią się, wysłuchują zwierzeń, doradzają. Jest to bardzo ważna pomoc psychologiczna – terapia. Pensjonariusze sami przygotowują wystawy, konkursy i kabaretowe scenki. Personel fantastycznie przebiera się stosownie do charakteru imprezy.

Przy imprezach okolicznościowych takich jak Andrzejki, Wigilia, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Kobiet, często widzimy łzy wzruszenia. Sypią się wspomnienia, anegdoty. Ważne jest nawet wypowiedzenie przez mikrofon imienia danej osoby – zwracając na nią uwagę przywracamy jej dobre samopoczucie, wyróżniając – podkreślamy jej wartość. A czynimy to z pełnym przekonaniem!

.

.

Przyjeżdża tu, gra i śpiewa m.in. grupa wokalna AMAZONKI pod wodzą niezawodnego Eugeniusza Fudali, zespół CECHOWIANIE dyrygowany przez Wandę Fok, znana działaczka kultury i folkloru Anna Ogińska oraz tancerka Grażyna Szymańska z zespołu GRACJA. Z wizytą byliśmy tutaj nawet z naszymi podopiecznymi jako przedstawicielami Stowarzyszenia Na Rzecz Promocji Zdrowia  CURATUS z ul. Kleczkowskiej, którymi na co dzień świetnie opiekuje się terapeutka zajęciowa Elżbieta SzturaSzkatułka. Jest to dziewczyna – orkiestra: gra na gitarze, śpiewa, tańczy, szyje stroje, organizuje wystawy, prowadzi zajęcia muzyczne w NAZARECIE przy ul. Kasprowicza i w wielu innych miejscach. Jej firmowy Curatusowy zespół RELAKS z super gitarzystą Józefem Paśmionką i rewelacyjnym skrzypkiem Wiktorem Wojciechowskim oraz mną grającym na tamburino, daje dużo występów na przeróżnych imprezach na Dolnym Śląsku.

W czasie prelekcji z pokazami archiwalnych filmów i zdjęć z  naszego grodu, na życzenie wyświetlam widoki miejsc ulubionych, zapamiętanych przez widzów. Nierzadko panowie domagają się filmów porno – „tak dla pobudzenia krążenia krwi”… Przy zabawach tanecznych z mojej płytoteki, nawet pani Teresa na wózku tańczy w nim i z nim! Przy Walentynkach zdarzały się także sceny zazdrości wśród pań – o nielicznych panów!

Zawsze mówię, iż bezinteresowne dawanie komuś czegoś od siebie, zapewnia nam plusy w niebie. Zatem potem możemy beztrosko grzeszyć…

WOJCIECH   MACH http://wodzirej.biz.pl/

PS.: A czy wiecie jaka jest ulubiona kolęda małżeństw, którym właśnie urodziło się dziecko ?  CICHA NOC…

.

Opowieści Wojtka Macha: „Bujamy się”

Red. Wojtek Mach w Lutyni

Refleksje w chaosie

Wrocławskie nowości

Inne z sekcji 

Berlinerschloss – dawnych Prus chwała. Historia na nowo odczytana

Wojciech W. Zaborowski   Betonowy kloc nad Szprewą w centrum Berlina w niczym jeszcze nie przypomina ani dawnej stylowej bryły cesarsko-królewskiego zamku zaprojektowanego przez mistrza barokowej architektury berlińskiej Andreasa Schlütera (1659–1714), ani wizji współczesnych architektów, którzy podjęli się rekonstrukcji obiektu (Biuro Architektoniczne Franco Stella z Vicenzy we Włoszech). Rzadko też któremu z przechodniów ów surowy […]

15 maja 2024r – V Ogólnopolskie Forum Rad Pracowników

. V Ogólnopolskie Forum Rad Pracowników odbędzie się 15 maja 2024 r. w Sali Kolumnowej Sejmu RP w Warszawie. To jedyne tego rodzaju wydarzenie dla członków rad pracowników z całej Polski. Celem Ogólnopolskiego Forum Rad Pracowników jest sieciowanie członków rad, wymiana doświadczeń, a także zwiększenie obecności rad pracowników w życiu publicznym. W trakcie wydarzenia odbędą się dwa panele dyskusyjne i wystąpienia zaproszonych gości – ekspertów i praktyków […]