Artykuły

Gdy zginie ostatnia pszczoła ludzkości zostaną tylko cztery lata życia

Lesław Miller

.
Swego czasu przypadła nam do gustu piosenka o pszczółce Mai w wykonaniu Zbigniewa Wodeckiego. – Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pszczoły mają ogromne znaczenie w naszym życiu. Dostarczają nam miodu, pyłku, wosku, propolisu (kitu pszczelego), mleczka pszczelego i jadu. Ale stokroć większe korzyści daje zapylanie. Produkcja 1/3 żywności i 90% owoców zależy bowiem od zapylenia przez owady (pszczoły i trzmiele) – stwierdza prof. Jerzy Wilde z Katedry Pszczelarstwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Dobre zapylanie przez pszczoły, przy prawidłowo przeprowadzonych zabiegach agrotechnicznych i ochrony roślin, powoduje wzrost plonów o 50%.


Bezsporne jest, że produkty pszczele oprócz właściwości odżywczych i dietetycznych są znakomitymi lekami. Kiedyś lecznictwo tymi produktami traktowano jako element medycyny ludowej, dziś wkracza do medycyny zawodowej opartej na faktach.


Wielki uczony Albert Einstein wypowiedział kiedyś proroczą myśl: Gdy zginie ostatnia pszczoła, ludzkości zostaną tylko cztery lata życia. Owady te są zagrożone i wymagają ochrony przez człowieka. Coraz częściej stwierdzamy, że pszczoły wymierają, a przyczyną jest między innymi niewłaściwe stosowanie środków ochrony roślin i nieprawidłowe terminy dokonywania zabiegów oraz śmiercionośne pasożyty lub grzyby. Nie wszyscy rolnicy przestrzegają zasady, że nie można opryskiwać roślin do godziny 19. Można to robić później, kiedy pszczoły odlecą.


Występujące choroby pszczół takie jak: nosemoza, zgnilec złośliwy, wirusy i warroza co roku utrudniają przezimowanie pszczelim rodzinom. Tylko w powiecie oleśnickim nie przezimowało 35% tych owadów. U niektórych pszczelarzy padło nawet 100 proc. pasiek.


Na drugim miejscu zagrożenia pszczół, po chorobach, są zatrucia środami ochrony roślin, co dotyka od 5 do 20% pasiek. Nie chcemy być gołosłowni i podajemy fakt: 4 maja tego roku, w Dobrej gmina Dobroszyce, pszczoły cierpiały przez oprysk rzepaku zastosowanego przez nieodpowiedzialnego rolnika.


Jak sprawa ochrony pszczół wygląda od strony prawnej? Nie najlepiej, bo są one co prawda wpisane na listę owadów prawnie chronionych oraz istnieją przepisy przewidujące kary grzywny, lecz nie rozwiązuje to problemu. Władze związku pszczelarskiego domagają się, aby rolnikom zatruwającym pszczoły odebrać unijne dopłaty do upraw.


Jakie są zalecenia powiatowych władz pszczelarskich w Oleśnicy dla pszczelej gminy Dobroszyce:

 

  1. Powiatowe Zrzeszenie Pszczelarzy w Oleśnicy wnioskuje o wparcie finansowe pszczelarzy pasiek zlokalizowanych w gminie Dobroszyce.
  2. Należy posadzić kilkuletnie lipy drobnolistne z bryłą korzeniową w brakujące miejsca przy al. Jana Pawła II w Dobrej i przy innych drogach, np. polnej z Dobrej do Dobroszyc.
  3. Propagować ogólnopolski program „Miód kupujesz – pszczoły ratujesz”.

.

Burzliwe dzieje ruskich pierogów

Inne z sekcji 

Nieco historii o jazzie nad Odrą

. W rozmowie z Izabellą Starzec rozmawia red. Bogusław Klimsa, dziennikarz telewizyjny, dokumentalista i muzyk Izabella Starzec: Przed laty podjął się pan udokumentowania historii Jazzu nad Odrą od jego pierwszej edycji w 1964 roku i tak powstała wspólna z śp. Wojciechem Siwkiem publikacja, która opisała 50 lat tej imprezy. Jak wyglądała praca nad książką? – […]

Z podróży Zeppelina nad Atlantykiem

. „Goniec Wielkopolski” nr 241 z 18 października 1928 roku. Z podróży Zeppelina nad Atlantykiem Do stałej komunikacji transatlantyckiej potrzebny jest większy sterowiec.    Nowy York,  17.10. Sterowiec hr. Zeppelin został dopiero dziś o godzinie 3-ciej ( czas amerykański ) wprowadzono do hangaru na lotnisku w Lakehurst. Po wylądowania załogi sterowca, zwróciło się przeszło pięćdziesięciu […]