Artykuły

Nowe książki: Grzegorz Wojciechowski – „Sekrety ziemi kłodzkiej”.

.

 

Kilka dni temu ukazała się w sprzedaży, książka naszego redakcyjnego kolegi red. Grzegorz Wojciechowskiego poświęcona ziemi kłodzkiej. Zamiast nudnych tekstów o detalach architektonicznych znajdujących się tam zabytkowych budowli, znajdzie czytelnik 36 opowiastek traktujących o niezwykłych i ciekawych wydarzeniach, które rozgrywały się w tym pięknym rejonie Dolnego Ślaska.

Dwie z nich poświęcił red. Wojciechowski kłodzkiej twierdzy. Można się będzie dowiedzieć o losach pewnej kobiety, która spędziła tam trzydzieści lat swojego życia, a po zakończeniu kary zamieszkała w Kłodzku, w jednej z kamienic znajdujących się w rynku, obecnie zwanym placem Bolesława Chrobrego – była nią piękna Charlotte Ursinus, zwana przez niektórych królową arszeniku, bowiem przy pomocy tej substancji wyprawiła w zaświaty kilka bliskich jej osób.

W twierdzy nie chciał przebywać do końca kary jeden z francuskich oficerów Charles Lux skazany za szpiegostwo, który pewnego zimowego dnia zniknął z celi, a po pewnym czasie komendant twierdzy otrzymał od niego pozdrowienia z Paryża – pomyśleć jak kiedyś ludzie potrafili być dobrze wychowani i jaką posiadali klasę. Gdzie te czasy?

.

.

To właśnie w Góry Bialskie zawitał pewien niesforny uczeń, który w wieku szesnastu lat został pomocnikiem szofera i woził zimą drewno. W tej pracy wytrzymał tylko kilka tygodni, ale za to później napisał o tym powieść, na podstawie której znany reżyser Czesław Petelski zrealizował film znany pod tytułem „Baza ludzi umarłych”.

W 1921 roku w Kudowę Zdrój, zwaną wówczas Bad Kudova odwiedził pewien skromny i nieśmiały człowiek, który w czasie pobytu w zdroju zaprzyjaźnił się z dwiema warszawiankami – był nim jeden z najciekawszych polskich pisarzy, autor „Sklepów cynamonowych” i „Sanatorium pod Klepsydrą – Bruno Schulz.

Pewnej nastolatce z Lewina Kłodzkiego koło Kudowy, niejakiej Czesi Cieślak, spodobał się pewien młody oficer. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, że ów oficer spodobał się również pannie Krysi. Ne jednej potańcówce Czesia postanowiła rozprawić się z rywalką i podstawiła jej nogę. Nieszczęsna, potłuczona Krysia wymierzyła napastniczce kilka ciosów, w wyniku czego Czesi ruszały się dwa zęby. Jak zakończyła się bójka? To Czesia zaszła w ciążę z młodym oficerem, a później została wielką gwiazdą światowej estrady.

Powszechnie wiadomo, że na ziemi kłodzkiej znajdują się liczne ukryte przez Niemców skarby, czekając na szczęśliwego ich odkrywcę, a tym też można przeczytać w „Sekretach ziemi kłodzkiej”.

Zapraszamy do lektury.

Redakcja Odrodzonego Słowa Polskiego

.

Książkę można kupić również przez internet poprzez stronę wydawnictwa klikając w poniższy link:

.

https://www.km.com.pl/ksiazka-558-sekrety_ziemi_klodzkiej.html

.

Grzegorz Wojciechowski

„Sekrety ziemi kłodzkiej”

Wydawnictwo „Księży Młyn”

Łódź 2021.

stron 160.

Inne z sekcji 

Wiersze Jana Zacharskiego: Bliski koniec

. Jan Zacharski .   Mam wspaniałą wiadomość panowie i panie, Duda prezydentem wkrótce być przestanie. Wy wiadomością się cieszcie radosną, Nowego prezydenta będziemy mieć wiosną. Ma społeczeństwo niepłonną nadzieję, Że wiatr pomyślny historii zawieje, Bo każdy kto podejmie prezydenckie trudy, Jest o niebo lepszy od Andrzeja Dudy, Albowiem społeczeństwo dziś go zapamięta Jako parodię […]

Opowieści Wojciecha Macha. 150 lat wrocławskiego ZOO

Wojciech Mach Wrocławski ogród zoologiczny jest najstarszy w Polsce. Po dwuletnich robotach ziemnych i parkowych na powierzchni 9 hektarów otwarto go 10 lipca 1865 roku w wiosce Dąbie, przyłączonej do Wrocławia dopiero w 1928 roku. Miejsce owo zwano także Wielkim Zielonym Dębem. Była to posiadłość miejska powstała w wyniku nabycia przez radę miejską gruntów uprzednio […]