Artykuły

Putin, Biden i inni

.

Andrzej Małkiewicz

.

Putin – jako rzekomy obrońca wiary prawosławnej – apelował wczoraj o zawieszenie broni na czas świąt, komentował nie będę, nie warto. Na profilu armii ukraińskiej ukazał się wpis: „Przekażcie Putinowi, że nasze HIMARS-y obchodziły Boże Narodzenie od 24 do 25 grudnia, a zatem 6 i 7 stycznia są dniami roboczymi”.
Joe Biden, podczas konferencji prasowej chwalił się troską o klasę robotniczą, o Ukrainie wspomniał mimochodem, ale powiedział rzeczy ważne.
Zaczął od optymistycznej oceny: „Dzisiaj spotykamy się, aby zapewnić, że działamy – nadal zapewniamy niższą inflację, więcej miejsc pracy, a gospodarka działa dla wszystkich”. Przypomniał, że uporządkowanie ekonomii było jednym z powodów, dla których ubiegał się o urząd. Zwłaszcza w zakresie „ważnym dla rodzin z klasy robotniczej (very much for working-class families).”
Podał szereg przykładów takich decyzji, przytoczę tylko jeden: „Producenci leków będą musieli stawić czoła karom, jeśli podniosą ceny szybciej niż stopa inflacji, chyba że wykażą, że dokonali znaczących nowych inwestycji, aby ulepszyć produkt”. Mówił o nowych inwestycjach, które zwiększą ilość miejsc pracy, etc.
Podkreślił, że „Robimy to, pracując razem, Demokraci i Republikanie.”
Ukrainie poświęcił fragment niewielki, ale ważny: „W tej chwili wojna na Ukrainie znajduje się w punkcie krytycznym. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc Ukraińcom oprzeć się rosyjskiej agresji, a Rosja nie zwalnia tempa. Działania, które podejmują, są tak samo barbarzyńskie jak rok temu, i wcale nie odpuszczają.
Wcześniej tego popołudnia odbyłem długą dyskusję z Olafem Scholzem – na temat Ukrainy oraz naszych sojuszy w Europie i UE. I mamy wiele – znacznie więcej krajów, które podzielają nasz pogląd, w tym Japonię i inne. Ale rozmawialiśmy o tym, co zamierzamy zrobić.
A dzisiaj wspólnie ogłosiliśmy – już dostaliście kopie – oświadczenie mówiące, że będziemy zwiększać wsparcie dla Ukrainy. Dostarczymy Ukraińcom bojowe wozy piechoty Bradley – Stany Zjednoczone, a Niemcy dostarczą Ukraińcom bojowe wozy piechoty Marder, które mają.
Ponadto będziemy pomagać w obronie Ukrainy przed rosyjskimi atakami lotniczymi. Niemcy ogłosiły również dzisiaj, że dostarczą Ukraińcom system obrony powietrznej Patriot. Patrioty działają, a Rosjanie zaczynają zdawać sobie z tego sprawę. Funkcjonują dobrze i bardzo pomagają.”
Podsumował: „Jest wiele do zrobienia, wiele zaczęliśmy. I myślę, że jesteśmy na dobrej drodze. Jesteśmy jedynym krajem na świecie, który wyszedł z każdego kryzysu silniejszy niż był. Będziemy silniejsi niż wcześniej. A to oznacza zupełnie nową platformę, zupełnie nowy poziom, na który wchodzimy. I zamierzamy to kontynuować. Nie chodzi tylko o utrzymanie poziomu. Chodzi o znaczne zwiększenie naszych możliwości, możliwości narodu amerykańskiego”.
(Remarks by President Biden in Cabinet Meeting, January 05, 2023, https://www.whitehouse.gov/briefing-room/speeches-remarks/2023/01/05/remarks-by-president-biden-in-cabinet-meeting-3/ – dostęp 6/01/2023).

.

Nowy budżet USA

Ukraina: Kara dla zbrodniarzy

Umaro Sissoco Embaló wchodzi do gry

Motor Sicz – między Ukrainą, Chinami i Rosją (z niewielkim, ale ważnym udziałem Bośni)

Inne z sekcji 

Wrocław z uśmiechem i na wesoło

. Stanisław Dziuba Wieloletni wrocławski przewodnik . .Po Polsce krąży wiele anegdot i dowcipów o Wąchocku, a nawet o Ciechocinku, Warszawie, czy Zakopanem. Śmieją się z siebie nawzajem: ,,hanysy” z Górnego Śląska i „gorole” z Zagłębia. Ale jakoś tak się utarło, że o Wrocławiu anegdot nie ma. Spróbujemy podważyć, a może uda się nam nawet […]

Z kroniki pan…IG nr 64: Sezon egzaminów

. Małgorzata Garbacz .   Zakwitły kasztany. Wcześniej niż co roku. Matura – jednak w stałym terminie, już nie tortura. Spośród 350 tysięcy wszystkich tegorocznych maturzystów blady strach padł na mało którego. – Się zda – twierdzą. Tu powiedzenie: „Nie matura ale władza wszystkie braki wynagradza”. Mają intuicję czy wiedzę? O tę odpowiedź łatwiej u […]