.
Redaktor naczelny „Odrodzonego Słowa Polskiego”, red. Lesław Miller Dolnośląskim Dziennikarzem Roku 2020
.
Wojciech W. Zaborowski
.
Kapituła Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich we Wrocławiu, kierowana przez przewodniczącego Oddziału – red. Ryszarda Mulka, przyznała red. Lesławowi Millerowi tytuł Dolnośląskiego Dziennikarza Roku 2020.
Red. Lesław Miller przygodę z dziennikarstwem rozpoczął wiele lat temu. Będąc jeszcze uczniem V klasy szkoły podstawowej współpracował już z „Płomykiem” i „Moim Dziennikiem” (dodatkiem dla dzieci do organu NK ZSL – „Dziennik Ludowy”). Mając 16 lat, został korespondentem „Nowej Wsi”’, „Rolnika Polskiego” i „Gromady”, na łamach których publikowane były jego teksty o wsi Witków, w powiecie złotoryjskim w której mieszkał, a ojciec był kierownikiem szkoły podstawowej.
W marcu 1963 roku został zaproszony na krajowy zjazd korespondentów „Nowej Wsi” w Warszawie, siedział na krześle obok premiera Józefa Cyrankiewicza.
.
Red. Lesław Miller i jego „Złote Pióro”
.
W maju 1957 roku, pod kierownictwem redaktorów Ryszarda Skały i Henryka Stokrockiego, rozpoczął współpracę (na wierszówce) ze „Słowem Polskim”. Rok później, wspólnie z Andrzejem Lesiewskim, Henrykiem Jonkiem, Marią i Borysem Jarmolukami, fotografikiem Janem Korpalem, Stanisławem Bernattem i satyrykiem Michałem Sabtowiczem był współzałożycielem „Nowin Jeleniogórskich” i został etatowym dziennikarzem tego tygodnika.
–– W tym czasie specjalizowałem się w tematyce kryminalnej i teatralnej – wspomina Lesław Miller. – W czerwcu 1959 roku trafiłem przed oblicze Sądu Powiatowego w Jeleniej Górze. Oskarżyła mnie mieszkanka Kowar za informację w „Nowinach Jeleniogórskich”, w której napisałem o niej, podając jej imię i nazwisko, a następnie, że znana jest z prostytucji i lekkiego prowadzenia się. Sąd mnie jednak uniewinnił uznając, że działałem w obronie interesu społecznego.
W czerwcu 1960 roku Lesław Miller został etatowym dziennikarzem „Słowa Polskiego”. W tym samym roku został kandydatem, a po dwóch latach pełnym członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, przekształconego w SDRP. W Stowarzyszeniu pełnił wiele funkcji. Przez jedną kadencję był członkiem Sądu Dziennikarskiego Zarządu Głównego SDRP oraz członkiem Zarządu Wrocławskiego Oddziału SDRP, a przez dwie kolejne kadencje piastował funkcję sekretarza Zarządu SDRP Dolny Śląsk. Jako skarbnik angażował się również w działalności Wrocławskiego Oddziału Syndykatu Dziennikarzy Polskich. Za działalność społeczną i zawodową uhonorowany został między innymi Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Złotą Odznaką Za Zasługi dla Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk.
Od marca 1968 do sierpnia 1972 roku był dziennikarzem „Gazety Zielonogórskiej” (obecna nazwa „Gazeta Lubuska”). Od września 1972 do sierpnia 1973 roku – dziennikarz „Trybuny Wałbrzyskiej”. Od września 1973 do 1998 roku dziennikarz „Słowa Polskiego”. Natomiast od 2013 roku do chwili obecnej jest redaktorem naczelnym „Odrodzonego Słowa Polskiego”. Pracując, znalazł też czas na podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych. W 1980 roku ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.
W swojej karierze dziennikarskiej ma krótkotrwałą współpracę z Polskim Radiem Wrocław, „Gazetą Robotniczą”, „Sztandarem Młodych”, „Kurierem Polskim”, „Dziennikiem Ludowym”, ”Zielonym Sztandarem”, „Dziennikiem Bałtyckim”.
– Od początku pracy dziennikarskiej polowałem na znanych ludzi – twierdzi Lesław Miller. – Wywiady przeprowadziłem między innymi z Adolfem Dymszą, Lidią Korsakówną, Stefanem Wiecheckim (Wiechem), Bogusławem Kobielą, Zbyszkiem Cybulskim, Hanką Bielicką, Kaliną Jędrusik, Stanisławem Dygatem, prof. Kotarbińskim, Bogusławem Lindą (grałem w jego filmie „Seszele”), wszystkimi aktorami z „Elity”, Zbyszkiem Lesieniem, Robertem Gonerą, Tadkiem Drozdą, parodystą Andrzejem Bychowskim, Mieczysławem Foggiem, Alicją Bobrowską (Miss Polski z 1958 roku) ,Jerzym Połomskim, a z naszej branży – z Klemensem Krzyżagórskim.
Z Jubilatem spotkali się członkowie Zarządu Oddziału SDRP Dolny Śląsk we Wrocławiu, a przewodniczący, red. Ryszard Mulek, wręczył red. Lesławowi Millerowi tradycyjne Złote Pióro.