Artykuły

Red. Wojtek Mach w Lutyni

.

Z wielką radością muszę poinformować czytelników LDŚl, że redaktor Wojtek Mach, wraz ze swoja ukochaną, odwiedził podwrocławską Lutynię i nie straszny im był koronawirus. ( Redakcja )

Oto jego wrażenia:

.

Wojciech Mach

.

Od kilku lat chętnie przybywam do uroczej Lutyni, w której prowadziłem kilka festynów i imprez. Dziś, 5 X 2020 dobrałem sobie do koloru krawata autobus 938 i z przyjaciółką niespodziewanie przyjechaliśmy.

Pospacerowaliśmy, pokazałem zabytki i uczyniłem jej mini prelekcję o historii Lutyni i okolic. Natomiast na pokaz filmów i archiwalnych zdjęć zaprosiłem do swej garsoniery… Potem zasiedliśmy w przytulnej pizzerii SEMARO. Jak zwykle była domowa atmosfera, sympatyczna, opiekuńcza barmanka – waćpanna JUSTYNA a potem dobroduszny szef – p. PRZEMEK.

Rozpoznali mnie inni goście lokalu a nawet powitano nas na ławeczce w parku !

To o czym przedtem opowiadałem mej towarzyszce wycieczki – p. Łucji, okazało się rewelacyjna prawdą. Przepyszne, olbrzymie kotlety schabowe, smaczna świeża witamina i wyjątkowo wspaniałe piwo beczkowe Żywiec.

Zatem z najczystszym sercem polecam wszystkim odwiedziny w Lutyni : można rzec, iż Wrocław staje się przedmieściem Lutyni. Cudowny spokój, inne powietrze i gwarantowany relaks. A przy tym wszelkie potrawy serwowane w SEMARO dają duuużo energii ale nie tuczą !

Do zobaczenia! 

WOJCIECH  MACH wodzirej i dziennikarz z Wrocławia.

.

5 grudnia 1757 roku pod Lutynia odbyła się jedna z najbardziej krwawych i ważnych bitew wojny siedmioletniej,  czyli III wojny śląskiej, w jej wyniku Prusacy rozbili korpus austriacki.

.

5 grudnia 1757 rok – bitwa pod Lutynią

Inne z sekcji 

Opowieści Grzegorza Wojciechowskiego: Sycylijskie wędrówki. Źródło Aretuzy w Syrakuzach

. Grzegorz Wojciechowski . Ci, którzy byli w Syrakuzach i zawitali na wyspę Ortygię, będąca najstarsza częścią tego wspaniałego starożytnego greckiego miasta, mieli zapewne okazję zobaczyć ogrodzone metalowym płotem ujście niewielkiego źródełka porosłego papirusem, w utworzonym z jego wód niewielkim stawku pływają sobie kaczki, całkowicie nieświadome faktu, w jak ważnym i sławnym miejscu przyszło im […]

Dolny Śląsk 1945: Więc to jest Jelenia Góra?

.   W przeciwieństwie od Wrocławia czy też Głogowa, Jelenia Góra i rejon Karkonoszy nie zaznał niszczących działań wojennych. Kiedy 8 maja 1945 roku oddziały Armii Czerwonej zajęły miasto, to nie było ono zniszczone. W mieście i w okolicach znajdowało się wiele obozów, w których przebywali robotnicy przymusowi, w tym i Polacy, dla nich był […]