Artykuły

Lewica z Wiednia: Mieszkanie prawem nie towarem

.

Przyjechaliśmy tu do Wiednia, żeby pokazać państwu namacalny dowód na to, że polityka mieszkaniowa, którą proponujemy to nie jest tylko nasze marzenie, że Lewica nie buja w chmurach. Każdy może zobaczyć, że tą idee da się wcielić w życie! – mówił wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, który otwierał pierwszą w historii polskich kampanii konwencję wyborczą, która odbyła się poza granicami Polski.

300 tysięcy mieszkań do 2029 r.  

Połowa z osób poniżej 35. roku życia mieszka z rodzicami! Rynek to dziś albo mieszkania, na które nie stać w Polsce nikogo albo patodeweloperka – 15 metrowe cele z widokiem na mur sąsiedniego budynku. Bo duży biznes chce mieszkań dla zarobku. A Lewica chce mieszkań dla ludzi – mówiła posłanka Anna-Maria Żukowska. – Dlatego Lewica proponuje Krajowy Program Mieszkaniowy i budowę 300 tysięcy nowoczesnych mieszkań na tani wynajem! To będzie program na lata. 300 tysięcy mieszkań przez 5 lat, od 2025 do 2029 roku. Mamy to wszystko wyliczone. Program w pierwszym roku funkcjonowania będzie kosztował 20 miliardów złotych – podkreśliła.

1 procent PKB na mieszkalnictwo  

Na jakich zasadach będą powstawać mieszkania? – Będziemy przeznaczać na ten cel 1 procent PKB. Państwo sfinansuje 100 procent kosztów budowy takich mieszkań pod warunkiem, że te mieszkania nie zostaną sprywatyzowane – poinformował poseł Adrian Zandberg. Jak podkreślił państwo będzie wykładać pieniądze, a samorządy będą budować mieszkania. Powołana zostanie Państwowa Agencja Mieszkaniowa, która będzie m.in. pozyskiwać działki należących do spółek skarbu państwa, mapować potrzeby mieszkaniowe oraz egzekwować wysokie standardy architektoniczne, energetyczne, czy też te związane z infrastrukturą społeczną na nowo powstałych osiedlach.

Remonty pustostanów to 20 tysięcy mieszkań rocznie 

Dostępność mieszkań nie zostanie zwiększona tylko dzięki budowaniu nowych bloków, ale też poprzez remonty pustostanów, których jest w Polsce 1 milion 800 tysięcy, które w dużej części są własnością samorządów. – Powołamy Krajowy Fundusz Remontowy, który będzie przekazywał samorządom środki na remonty pustostanów. Odremontujemy w ten sposób 20 tysięcy mieszkań co roku! – zapowiedział Robert Biedroń, eurodeputowany.

.

Czytaj więcej klikając w link poniżej

https://lewica.org.pl/aktualnosci/9968-lewica-z-wiednia-mieszkanie-prawem-nie-towarem

.

Po stronie 16 milionów pracowników

Afera wizowa: Lewica składa zawiadomienie do prokuratury

Finansowe szaleństwa PiS

W Polsce już chyba nie będzie uczciwych wyborów?

Kandydaci do Sejmu RP Nowej Lewicy z Dolnego Śląska

A. M. Żukowska. Domagamy się debaty na temat systemu emerytalnego

Inne z sekcji 

Grudzień 1970 roku – dokumenty ( I )

. W tym roku minie 50-ta rocznica wydarzeń grudnia 1970 roku, nasza redakcja będzie publikować z tej okazji  teksty poświęcone tym wydarzeniom oraz autentyczne dokumenty. Poniżej przedstawiamy pierwszy z dwóch listów Władysława Gomułki do KC PZPR, w którym przedstawia on swój punkt widzenia na przebieg wydarzeń w czasie tych dramatycznych grudniowych dni.  Redakcja . Grudzień […]

Co dalej z PiSem?

. Grzegorz Wojciechowski .     Wyborcza porażka, lub jak kto woli zwycięstwo, zmieniło całkowicie pozycję Prawa i Sprawiedliwości na polskiej scenie politycznej. W wielkich bólach partia ta musi oddać władzę i przejść do opozycji, co jest dla jej polityków procesem niezwykle traumatycznym. W normalnych systemach politycznych, jest to oczywiste, że po przegranych wyborach przechodzi […]