
.
Wujek zgwałcił 14-letnią dziewczynkę. Sąd oczyścił go z zarzutu gwałtu, bo… nie krzyczała. Na takie wyroki pozwala polskie prawo, bo zawiera definicję gwałtu sprzed II wojny światowej. Do Sejmu trafił projekt zmiany prawa, ale może napotkać opór konserwatywnych posłów oraz prezydenta. Dlatego zażądajmy głośno, by państwo przestało chronić gwałcicieli! Podpisz apel, a my dostarczymy go kluczowym parlamentarzystom. Dyskusja o projekcie już trwa!
.
.
Przyjaciółki i Przyjaciele w całej Polsce!
.
To było kilka lat temu we Wrocławiu. Zjazd rodzinny na Boże Narodzenie. Wiele osób spało w jednym mieszkaniu. To wtedy wujek zgwałcił 14-letnią dziewczynkę.
Broniła się. Płakała. Jednak sąd oczyścił go z zarzutu gwałtu, m.in. dlatego, że… nie krzyczała. Na takie wyroki pozwala polskie prawo, bo zawiera definicję gwałtu sprzed II wojny światowej.
Na szczęście rośnie świadomość szkodliwości obecnego prawa, również wśród polityków. Do Sejmu trafił projekt zmiany definicji gwałtu. To nasza szansa. Jednak projekt może napotkać opór konserwatywnych posłów oraz prezydenta.
Dlatego głośno zażądajmy, by państwo przestało chronić gwałcicieli! Podpisz apel, a my zadbamy o to, by dotarł do posłów. Debata w Sejmie już trwa. Nie zwlekaj!
.
Niech prawo przestanie chronić gwałcicieli
.
Przemoc wobec kobiet i dziewcząt nie zna granic ani narodowości. Jednak w różnych częściach Europy osoby z doświadczeniem gwałtu mogą być traktowane zupełnie inaczej.
W prawodawstwie połowy europejskich krajów, w tym w Polsce, gwałt jest dziś definiowany nie przez brak zgody, ale przez fakt użycia siły. Osoba, która zdecydowała się powiedzieć o krzywdzie, której doznała, musi udowodnić, że wystarczająco mocno się broniła. Bez tego sąd uzna, że gwałtu nie było. To wywołuje dodatkowe cierpienie, przeżywanie krzywdy na nowo.
Zjednoczmy się w tej sprawie! Połóżmy kres prawu, które stoi po stronie gwałcicieli, a nie ofiar. Zagwarantujmy wszystkim zgwałconym kobietom prawo do sprawiedliwości, ukojenia krzywd i otrzymania niezbędnego wsparcia. Mamy w końcu realną szansę, by tak się w Polsce stało.
.
Niech prawo przestanie chronić gwałcicieli
.
Choć gwałt jest zawsze traumatycznym przeżyciem, ofiary różnie reagują na przemoc. Czasem strach paraliżuje je tak bardzo, że nie mogą się ruszyć ani wydać z siebie dźwięku. Prawo, które wymaga od ofiar aktywnej obrony czy krzyku, jest dramatycznie nieadekwatne. Dlatego społeczność Avaaz zabiegała o zmianę regulacji w tym obszarze na poziomie Unii Europejskiej, a dziś walczy o lepsze prawo w Polsce. Bądź częścią tej zmiany. Dołącz do petycji!Z nadzieją i determinacją,Piotr i Marek wraz z całym zespołem Avaaz |
Dowiedz się więcej |