Grzegorz Wojciechowski
.
Wacław Havel, powiedział kiedyś: „Rosja jest największym państwem świata, ale wciąż uważa, że jest za mała.” Rosjanie nigdy nie mieli demokratycznego państwa, w większości nie potrafią zrozumieć jego logiki. To społeczeństwo już od czasów carskich było wychowywane w duchu nacjonalizmu i militaryzmu, i tak już zostało.
Po ataku Putina na Ukrainę wciąż w Europie panuje chaos, brak jest wspólnej polityki, ścierają się różne punkty widzenia i interesy. Nie widać wspólnej myśli i strategii działania. Obawiam się, że po okresie zamętu Europa przyzwyczai się do tego co się stało i odpuści, zajmując się swoimi problemami.
Chciałbym podzielić się z czytelnikami swoim punktem widzenia i kilkoma uwagami:
.
Jak długo będzie trwała wojna?
Tego nikt nie wie, nawet w przypadku zniszczenia części armii ukraińskiej, która jest mniejsza i gorzej uzbrojona, konflikt może przejść w fazę wojny partyzanckiej. Trzeba powiedzieć, że Rosjanom dopiero szykują się kłopoty. Ukraińcy to potomkowie Kozaków i ten kozacki gen mają w sobie. To nie są ludzie, którzy pękną, jeśli nawet teraz przegrają, będą walczyć dalej. Nie wyobrażam sobie rosyjskiej okupacji Ukrainy, ani zdobycia Kijowa, tam walki mogą trwać jeszcze bardzo długo. Jeśli tak będzie to ta wojna będzie kosztowała Rosję bardzo wiele, każdy miesiąc będzie działał na niekorzyść Putina.
Jeśli Putin utworzy w Ukrainie swój własny „Rząd Ludowy”, to nie będzie on akceptowany, może najwyżej przez 20 % społeczeństwa. Ukraińcy będą dalej uważać, że mają swój własny niezależny, niewykluczone, że z siedzibą we Lwowie.
Ta wojna może toczyć Rosję jak nowotwór i trwać nawet kilka lat, odbijając się na rosyjskiej gospodarce. Jestem głęboko przekonany, że wcześniej czy później, ale Ukraina będzie wolna.
.
SANKCJE
Oczywiście, że są potrzebne, ale jeśli Zachód będzie konsekwentny, a to wcale nie jest pewne, mogą one przynieść pozytywne rezultaty, szczególnie w połączeniu z wydatkami wojennymi, co osłabi rosyjską gospodarkę. Jednak na to potrzebnych jest kilka lat.
Swoją drogą dziwi mnie to, że na liście osób, których mają dotknąć sankcje personalne, nie ma niektórych niemieckich polityków jak chociażby Gerharda Schrödera, będącego wręcz symbolem korupcji politycznej i głównego architekta obecnych kłopotów. Wydaje mi się zasadne, aby eurodeputowany Biedroń wystąpił z takim wnioskiem.
Najbardziej rozbawił mnie brytyjski premier Boris Johnson, nie wiedziałem, że ten wiecznie nieuczesany polityk jest aż tak dowcipny. Stwierdził on bowiem, że już dość tego i nie pozwoli więcej rosyjskim oligarchom prać w Zjednoczonym Królestwie brudnych pieniędzy. Jak widać Brytyjczycy do tej pory pozwalali na to i nie przeszkadzało im to. Fakt, lepiej późno niż wcale.
Rząd niemiecki stał się najbardziej żałosnym rządem w Europie, jego postawa jest skrajnie obrzydliwa i należy im to cały czas uświadamiać, tak aż wyrobi się w nich silny kompleks.
Szkoda, że mamy tak beznadziejny rząd, z którym nikt w Europie się nie liczy, wiele rzeczy można by wykorzystać, dla wzmocnienia pozycji Polski w UE, kosztem Niemiec. Ale kto dzisiaj szanuje Morawieckiego i Kaczyńskiego, to w Europie jacyś egzotyczni politycy bez autorytetu w międzynarodowej polityce.
.
Fundusz Odbudowy Ukrainy
Dziś musimy, jako Europa, myśleć do przodu. Kiedy to wszystko się skończy, a może potrwać jeszcze długo, to powstanie problem odbudowy Ukrainy, będzie potrzebny taki Plan Marschalla. Ukraina nie będzie miała pieniędzy na swoją odbudowę. Trzeba już dziś pomyśleć jak zdobyć na to środki. W biednym zrujnowanym kraju trudno będzie odbudować demokratyczne społeczeństwo. Tam gdzie jest bieda, bardzo często rodzą się skrajne nacjonalizmy o ciągotkach autokratycznych.
Trzeba już dziś tworzyć taki fundusz i robić ogólnoświatową ściepę na ten cel. Jednym ze źródeł przychodów funduszu powinny być wpływy ze skonfiskowanych majątków Putina i jego kumpli oraz byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schrödera, uważam, że najwięcej wpłacać powinny Niemcy. Zamierzam przygotować taki projekt i przesłać go koledze Biedroniowi.
.
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze
Nie wiem co ta szacowna instytucja sądowa robiła przez ostatnie dwadzieścia kilka lat, kiedy Rosjanie dopuszczali się mordów w Czeczenii. Kiedy napadli na Gruzję, zajęli część Donbasu i Krym. Dziś szef Trybunału Karim Khan powiedział, że będzie się przyglądał co się dzieje w Ukrainie. Myślę, że pewnie będzie się przyglądał, tak jak wcześniej. Zbrodnie przeciw ludzkości nie ulegają przedawnieniu, dlaczego nic nie robił w tamtych sprawach?
Europa ma kaca po tym co się stało, ale jak patrzy się na takie Niemcy, to widać, że niektórzy próbują leczyć go klinem.