Artykuły

Wojna w Ukrainie: Wenecja i Odesa

.

Andrzej Małkiewicz

.

 

14 kwietnia 2023 r. Odesa (Odessa to rusycyzm, wolę używać poprawnej ukraińskiej nazwy, tak jak piszę Polska nie Polsza!) podpisała z Wenecją memorandum o współpracy w dziedzinie ochrony i rozwoju dziedzictwa kulturowego.
Memorandum podpisano podczas oficjalnej wizyty w Odesie delegacji z Wenecji na czele z burmistrzem miasta Luigi Brugnaro. W listopadzie ubiegłego roku miasta podpisały Umowę o współpracy, mają status miast partnerskich.
Mer Odesy Hennadij Truchanow (Геннадій Труханов) zauważył, że historia Odessy jest ściśle związana z historią Włoch, wiele arcydzieł architektury miasta zaprojektowali włoscy twórcy. Dlatego zaangażowanie włoskich specjalistów w rozwój przestrzeni miejskiej Odesy i renowację zabytków przyczyni się do zachowania dziedzictwa kulturowego miasta.
„Wenecja ma ogromne doświadczenie w pracach konserwatorskich i jesteśmy gotowi podzielić się nim z Odesą. A po zwycięstwie – pomóc w rozwoju portu. To wzmocni całą Ukrainę” – powiedział burmistrz Wenecji Luigi Bruniaro.
Dodał, że Wenecja udzieliła tymczasowego schronienia ponad 1,5 tys. uchodźców z Ukrainy i obecnie jest gotowa do współpracy z Odesą w celu zorganizowania wypoczynku dla dzieci, które straciły jednego z rodziców na wojnie.
Warto przypomnieć, że w styczniu 2023 r. UNESCO uznało historyczne centrum Odesy za obiekt światowego dziedzictwa, które obecnie jest zagrożone (Olga Łozińska, Daria Porycka, Historyczne centrum Odesy na listach światowego dziedzictwa i światowego dziedzictwa w zagrożeniu, https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1526127%2Chistoryczne-centrum-odessy-na-listach-swiatowego-dziedzictwa-i-swiatowego [dostęp 15.04.2023]).
Jak widać, choć wojna przeciąga się, coraz poważniejsze są przygotowania do powojennej odbudowy.

.

Wojna w Ukrainie: Petr Pavel

Kolejne ustępstwa Rosji – daleko od Kijowa

Nowe pytanie

Święto Diwali

Inne z sekcji 

Miedzy Odrą a Menem. Stare Breslau w nowym Wrocławiu

Wojciech W. Zaborowski   Lubię to miejsce we Wrocławiu. Samo centrum miasta. Skrzyżowanie ulic Świdnickiej i Marszałka Józefa Piłsudskiego. Szczególnie fascynują mnie dwa stojące przy zbiegu tych ulic budynki. Żywa historia miasta! Pierwszy z nich – to zachowujący secesyjną fasadę hotel „Polonia” z należącą do hotelu równie stylową restauracją „Galicja” – chętnie odwiedzany przez turystów […]

O pewnej zabytkowej budowli w cieplickim zdroju

. Grzegorz Wojciechowski . Są miejsca, z którymi historia nie obeszła się zbyt łaskawie i dziś utonęły w mrokach zapomnienia, chociaż zapewne ich dzieje są ciekawe, a może nawet frapujące. Pamiętam, gdy byłem w Efezie, mogłem podziwiać miejsce niezwykłe jakim była toaleta miejska znajdująca się w tym znanym starożytnym mieście. Niewątpliwie zważywszy na ogromny ruch […]