Historia

Sympozjum o Korei w Centrum Weterana

 

.

Na łamach naszego portalu publikujemy dwa teksty o udziale polskich dziennikarzy w misji w Korei, są to wspomnienia red. Michała Żywienia oraz red. Stanisława Łapety.

W dniu 18 listopada 2019 r. w Centrum Weterana odbyło się Sympozjum poświęcone udziałowi Polaków w Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych (KNPN) w Korei.
Rozpoczęło się ono od symbolicznego oddania hołdu Polakom, którzy oddali życie dla pokoju w tym trzem oficerom, którzy zginęli 7 listopada 1955 r. w katastrofie lotniczej w Korei. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem żołnierzy poległych w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa.

 

Czytaj dalej

.

Wrocławscy dziennikarze w międzynarodowych misjach pokojowych ONZ. Korea 1954-1955

Wrocławscy dziennikarze w pokojowych misjach ONZ. Panmundżon 1954-1955.

Kim Ir Sen o rewolucji koreańskiej

Bitwa morska pod Navarino 1827

.

Polecamy też artykuł o dolnośląskim kole Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych.

 

Inne z sekcji 

Działalność Związku Młodzieży Wiejskiej na wrocławskich uczelniach w latach 1968-1973

. Henryk  Bartoszewski . Lata 1968 – 1973 to okres szczególny w historii ZMW na uczelniach wyższych i bardzo dynamiczny w działalności studentów ze środowiska wiejskiego. W roku 1968 wprowadzono dodatkowe punkty przy zdawaniu na uczelnie wyższe dla młodzieży ze środowiska wiejskiego i robotniczego mające na celu wyrównać poziom nauczania ze środowiskiem miejskim. Ta premia […]

Jak Rosja podbiła Azję Centralną

.   Grzegorz Wojciechowski . WSTĘP – AZJA CENTRALNA  W  DRUGIEJ  POŁOWIE  XIX w.   Historia podboju, przez carską Rosję, olbrzymich terytoriów Azji Centralnej jest w polskiej literaturze niemal całkowicie nieznana.  W drugiej połowie XIX wieku przyłączono do państwa carów, lub uzależniono od niego,  trzy niepodległe państwa : Emirat Buchary, Chanat Chiwański i Chanat Kokandzki, […]