Artykuły

Opowieści Wojtka Macha: Jubileusze i wspomnienia powracają

.

Wojciech Mach

.

 

Można było zauważyć, że przed samym  Bożym Narodzeniem 2023 pojawiło się w sprzedaży mnóstwo choinek – był ich niezwykle duży wysyp. Przyczyna: nowy rząd nakazał karczować lasy w obawie przed pojawieniem się partyzantki stworzonej przez poprzednią ekipę, rządzącą 8 lat …

Wraca teraz pytanie z czasów PRL-u: dlaczego gmach Sejmu jest okrągły?      A czy cyrk może być kwadratowy ?

Członkowie przegranej partii – dzisiejszej opozycyjnej skarżą się na to, że w nowej rzeczywistości muszą  zbiorowo udawać się do dentystów aby wyleczyć uzębienie. Twierdzą, że po wprowadzeniu większości zapowiadanych zmian politycznych żaden z nich nie będzie mógł otworzyć ust…

Ostatnio rocznic i jubileuszy mamy we Wrocławiu sporo.  10-lecie obchodził prężnie działający Klub Seniora NAZARET przy Fundacji Antoni z ul. Kasprowicza przy klasztorze franciszkanów. Ponad 100 osób , mieszkańców nie tylko Karłowic, spotkało się na radosnym wieczorze w Domu Katechetycznym. Wspólna modlitwa z szefującym bratem Rafałem, śpiewy, występy artystyczne podopiecznych i filmowe wspominki.  Współpracujące z Nazaretem Stowarzyszenie Pomocy Osobom Chorym i Niepełnosprawnym CURATUS z ul. Kleczkowskiej ubarwiło spotkanie : popularna, niezawodna animatorka kultury i rozrywki – Elżbieta Szkatułka Sztura i jej muzyczny zespół Relaks porywali do śpiewu i tańca.   Członkowie Klubu Seniora z Curatusa przedstawili  swoje  życiowe skecze.  Znany serialowy aktor telewizyjny Adam Iwanowski zabawnie zwierzał się w monologu o starości a potem przekazywał anegdoty z planów filmowych.  Aż super przyjemnie było mi prowadzić ową imprezę –  poczułem się jak przyszły pensjonariusz obu Klubów…

Jaka jest różnica między bajką opowiadaną sto lat temu a opowiadaną w XXI wieku ? – Kiedyś bajka zaczynała się od słów: „Za siedmioma górami, za siedmioma lasami…” .   Od 2015 r. początek był taki : ”Telewizja Polska informuje…”. 

.

Kilka pokoleń elektroników

Natomiast prawdą jest, że Wrocław elektroniką zasłynął. W 1959  powstało słynne ELWRO przy ul. Ostrowskiego – światowa duma Wrocławia. W 1961 stworzono tam cyfrową maszynę liczącą ODRA 1001 ledwie mieszcząca się w  dwu pokojach. Wówczas dane do wprowadzania do niej ręcznie dziurkowano na papierowych wstęgach. Z kolei na odpowiedź komputera nieraz trzeba było czekać nawet godzinę!  Dopiero w 1967 powstała tranzystorowa ODRA 1025.

.

Poczet sztandarowy

W 1960/61 jedyne dwie klasy radiotechniczne były w Technikum Energetycznym przy ul. gen. Bossaka – Haukego. W 1961/62 eksperymentalnie zmieniono specjalność na nieznaną elektroniczną. W ramach praktyki, w kuźni przyszkolnej uczniowie piłowali ręcznie młotki!  Lekcje muzyki prowadził legendarny Leon Jacukowicz. Potem klasy przeniesiono do pomieszczeń gościnnego Technikum Chemicznego przy Skwierzyńskiej.

.

60 lat EZN

W 1963 przy ul. Ostrowskiego, przy ELWRO oficjalnie utworzono Zespół Szkół Elektronicznych EZN aczkolwiek jeszcze nie wszyscy dobrze wiedzieli co oznacza słowo elektronika. W 1966 r. pojawili się pierwsi absolwenci.  W roku 2007  szkołę przeniesiono na ul. Braniborską. 

Od 1963 przy EZN-ie istniał chór z jego opiekunem Józefem Klonowskim. Potem prowadził go Mieczysław Matuszczak. Od 1987 jego oficjalna nazwa to Wratislavia. Od 1990 z kwartetem smyczkowym jako Zespół Wokalno – Instrumentalny Wratislavia występował pod kierunkiem Grażyny Rogali –Szczerek także za granicą. Wykonywał dawną muzykę polską i współczesną oraz negro spirituals. Jest laureatem licznych konkursów.  Obecnie opiekuje się nim Maciej Wojciechowski.

     Jubileusz 60-lecia został perfekcyjnie przygotowany przez silną grupę na czele z Krzysztofem Jopkiem, Andrzejem Kupczakiem i Pawłem Popielem.     W sali widowiskowej sąsiedzkiej Akademii Sztuk Teatralnych, po uroczystym wprowadzeniu Sztandaru EZN-u, wystąpił Chór Wratislavia.  Dyrektor Szkoły – Dorota Wilińska bardzo ciepło powitała nas wszystkich.  Ja, jako także absolwent EZN-u opowiedziałem historię Szkoły i wrocławskiej elektroniki, oczywiście z anegdotami. Stwierdziłem, że „na początku nie było nic tylko EZN. Potem stworzony został świat, Wrocław i jego Rynek z Ratuszem i Sukiennicami”. Owe fakty potwierdził rozbawiony Patron Honorowy Jubileuszu – Prezydent Miasta Wrocławia Jacek Sutryk.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk na uroczystości

Absolwenci z różnych lat : Andrzej Kupczyk, Isaura Felcenloben i Aleksandra Sieniuta oraz uczennica klasy III D Gabriela Hendzel opowiadały swoje historie i doświadczenia szkolne. Unikali tylko wspomnień o wagarach…

Potem wystąpiły dawne, szkolne, ongiś bardzo młodzieżowe zespoły: LAV7  a  po nim MIZIA & MIZIA.  Mini recitale gitarowe zaprezentowali kolejni absolwenci – Romuald Frey oraz Ryszard Grzebielucha.  Potem wszyscy wykonawcy wspólnie zagrali i odśpiewali  międzypokoleniowy „Hotel Kalifornia” z tekstem Krzysztofa Piaseckiego.

           Różne były dzieje wychowanków EZN-u.  Nie wszyscy ostali się przy elektronice. Edward Dubicki, jeden z pierwszych absolwentów, dopieszczając swój magnetofon Tonette, marzył o zostaniu operatorem kamery filmowej. Do Szkoły Filmowej w Łodzi było za daleko więc zajął się fotografowaniem i dziś w fotografii krajowej zdobywa liczne nagrody. Tadeusz Rymel był pływakiem. Stanisław Jednoróg ze swej wioski dojeżdżał rowerem do stacji PKP w Oławie – ale kolarzem nie został. Zdzisław Starczynowski karierę artystyczną zaczął jako  aktor Teatru Pantomimy „Gest”.  A ja – no cóż, nadal zostałem przy radiotechnice ale też zająłem się wodzirejowaniem i podrywaniem…

       Cała impreza transmitowana była na żywo do kilku sal szkolnych EZN-u gdyż kilkaset osób nie zmieściło się w sali teatralnej.

Po części oficjalnej, już w budynku EZN-u rozpoczęły się wspominki retro, klasowe spotkania oraz zwiedzanie sal i przygotowanych historycznych wystaw. Oczywiście nie obyło się bez degustacji przepysznych przekąsek i kawy parzonej na wodzie oligoceńskiej ze studni w piwnicy szkoły. Wspaniałymi przewodnikami – cicerone oraz kelnerami byli uczniowie EZN-u. Wielkie uznanie za całą organizację i przyjazną atmosferę !                    

   .

Porady wodzireja

Opowieści Wojtka Macha: „Rozrywki mieszczuchów”

Zagrożenia i zaświaty

Kryzys, ale i otucha

Opowieści Wojciecha Macha. Wyborczy biznes z zaświatami

Opowieści Wojciecha Macha. Praktyczne wspomnienia

Inne z sekcji 

Przebieg zamachu majowego w relacji „Robotnika” ( cz. 1 )

. „Robotnik” nr 131 z 13 maja 1926 r. . Pierwsze wypadki. Przebieg wypadków wczorajszych był następujący: NIEPOKOJĄCE POGŁOSKI. Wczoraj od samego rana rozeszły się pogłoski z jednej strony o napadzie zbrojnym na dom Marszałka Piłsudskiego, a z drugiej — o marszu na Warszawę szeregu oddziałów wojskowych. Mówiono również o rzekomym zaaresztowaniu Marszałka Piłsudskiego; wiadomość […]

Fraszki Jana Zacharskiego|: I znów wybory

. Jan Zacharski .   Immunitet Kiedy prokuratorzy za niego się wzięli, Obajtek zamierza uciec do Brukseli, Gdy polityczną on osiągnie metę, Zamierza się schronić za immunitetem. Wstręt Darzą Unię wielkim wstrętem, Gardzą europarlamentem, Lecz sprawa dla nich doniosła, By mieć mandat europosła. Wzięcie Kamiński i Wąsik skazani przez sąd, Zdaniem wymienionych to był wielki […]