Aktualności

Bunt Prigożyna

.

Grzegorz Wojciechowski

.

 

Już od co najmniej kilku tygodni trwa głośny medialny spór pomiędzy Kremlem, który reprezentowany jest przez ministra obrony Siergieja Szojgu, a właścicielem grupy Wagnera Jewgienijem Prigożynem.

Jeśli do końca nie jest wiadomo o co chodzi, to zawsze jest wiadomo, że chodzi o pieniądze. Kreml w obawie przed rosnącymi wpływami i pozycją prywatnej armii „kucharza Putina” już od pewnego czasu stara się podporządkować sobie najemników z grupy Wagnera i ograniczyć władzę jej szefa. Oczywiście nie podoba się to panu Prigożynowi. Sytuacja musiała już być dla niego bardzo niekorzystna, że zdecydował się na wypowiedzenie posłuszeństwa Kremlowi.

Fragment oświadczenia Prigożyna:

„Podle nas oszukali i próbowali pozbawić możliwości obrony naszych domów. Byliśmy gotowi pójść na ustępstwa wobec Ministerstwa Obrony, złożyć broń, znaleźć rozwiązanie, w jaki sposób będziemy dalej bronić kraju. Ale te szumowiny nie uspokoiły się. Dzisiaj, widząc, że nie zostaliśmy złamani, rozpoczęli ataki rakietowe na nasze obozy. Zginęła ogromna liczba bojowników, naszych towarzyszy broni. Następny krok należy do nas„.

Działania ludzi Putina są obecnie, jak donoszą agencję, dość stanowcze, szef grupy został już ogłoszony zagranicznym agentem. Co będzie dalej? Grupa Wagnera liczy obecnie podobno około 20 000 ludzi z reguły dobrze wyszkolonych, formacja ta cierpi jednak na poważne braki w wyposażeniu i amunicji, więc jej możliwości bojowe są ograniczone, jedyną możliwością dla wagnerowców jest przejęcie części rosyjskich magazynów.

Prigożyn wezwał do obalenia władzy na Kremlu, ale wydaje się, że jest to całkiem nierealne, nie sądzę, aby posiadał tak duże wpływy w Moskwie, które umożliwiłyby mu uzyskanie szerszego poparcia politycznego. Wygląda to raczej na jakiś akt desperacji. Wydaje się również mało prawdopodobne, aby wszystkie lub większość oddziałów wagnerowców, chciały się pakować w tą awanturę i poprzeć swojego wodza.

Ukazał się też komunikat prokuratury Federacji Rosyjskiej następującej treści:

Komunikat Prokuratury Generalnej w Rosji:

„23 czerwca 2023 roku wydział śledczy FSB Rosji zgodnie z prawem i zasadnie wszczął postępowanie karne przeciwko E.V. Prigożynowi. Zgodnie z art. 279 kk Federacji Rosyjskiej dotyczącym. zorganizowania zbrojnego buntu. Jego działania zostaną poddane właściwej ocenie prawnej. Przestępstwo to zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 12 do 20 lat”.

Należy spodziewać się, że niedługo Prigozyn zostanie wyeliminowany, chyba, że uda mu się uciec, być może do Afryki, gdzie jego grupa ma silną pozycję.

Niebawem zobaczymy co z tego wyniknie, na pewno obecne zamieszanie jest na rękę Ukraińcom i dobrze by było, aby trwało jak najdłużej.

.

Kopalnie soli w rejonie Bachmutu i Sołedaru

Opowieści Grzegorza Wojciechowskiego: Jak bolszewicy chcieli podbić Indie

Ludobójstwo – Rosjanie ostrzeliwują miasta wyrzutniami „Grad”

Wojna i kac

Powstała Rada Konsultacyjna Ogólnopolskiego Strajku Kobiet

Nowa książka Andrzeja Małkiewicza: „Wojna nowego wieku?”

Inne z sekcji 

Wybory 2024: Dolnośląska dogrywka

. Grzegorz Wojciechowski .   Już w niedzielę 21 kwietnia zostaną wybrani prezydenci i burmistrzowie wielu miast oraz wójtowie gmin. W ten sposób zakończy się kolejny etap maratonu wyborczego; ostatni – wybory do Parlamentu Europejskiego odbędzie się już za siedem tygodni. We Wrocławiu wina Tuska. Tak. Platforma Obywatelska w wyborach do Rady Miasta uzyskała 42,13 […]

ZNÓW BĘDĄ OKALECZAĆ DZIEWCZYNKI

. AVAAZ W Gambii już kilkumiesięcznym dziewczynkom zawiązuje się oczy, przytrzymuje siłą, a następnie usuwa zewnętrzne narządy płciowe. Wkrótce ten horror może znów stać się całkowicie legalny. Tamtejsi politycy chcą znieść zakaz okaleczania żeńskich genitaliów. Kobiety, które doświadczyły tego procederu, walczą o utrzymanie zakazu w mocy, aby uchronić dziewczynki, którym do tej pory udało się […]