Artykuły

Opowieści Wojtka Macha: Czy jaja mają płeć?

.

Wojciech Mach

.

         Osoby życiowo doświadczone odpowiedzą, że jaja płci nie mają lecz bez względu na ludzki wiek i płeć czy też preferencje seksualne, jaja ze wszystkiego robić można.  

           W 1949 r. Wielkanoc przypadła w Prima Aprilis. Znany satyryk Janusz Minkiewicz napisał wówczas tak : „ Janek na święta miał wysypkę – Alleluja, Alleluja.  Doktor stwierdził lekką grypkę – Alleluja, Alleluja.  Potem rzekł :  Prima aprilis – to nie grypka lecz syfilis. Alleluja – Wesołych Świąt!”

           Starsi Czytelnicy pamiętają, iż w czasach siermiężnego PRL-u prawie w każdym sklepiku znajdował się ooskop – aparat do prześwietlania jaj w celu zbadania ich świeżości. Czasem udawało się wykryć nawet płeć zarodka kurczątka! Teraz polecane są jajka przepiórcze – chociaż małe lecz mają prawie 3 razy więcej  składników niezbędnych dla naszego organizmu niż jaja kurze. Są znacznie zdrowsze i łatwiej przyswajalne.

    Na targu: – gospodarzu, coś chude są te wasze kurczaki. Wyglądają jakby zdechły z głodu…

– O nie , zdążyłem je przed śmiercią zarżnąć.

   W kwietniu 1945 r. w czasie oblężenie Festung Breslau,  Niedziela Wielkanocna wypadła 1 kwietnia. Atakujące wojska radzieckie przypuściły tego dnia najcięższe lotnicze bombowe naloty na miasto. Równocześnie ostrzeliwano je ze Wzgórz Trzebnickich – wtedy najbardziej zostało zniszczone. M.in. mocno atakowany był Ostrów Tumski – zabudowania wokół kościoła pw. Św. Marcina legły w gruzach a sam kościółek został mocno zniszczony. Dlatego od wojny jest przy nim duży plac a od 5.VI.1968 r. stoi pomnik papieża Jana XXIII.

W założonym w 1939 r. największym w Breslau obozie pracy przymusowej Burgweide w osiedlu Sołtysowice przy Poprzecznej  róg Sołtysowickiej, w marcu 1945  stłoczono w dwudziestu barakach z kilkunastoma izbami 4 – 10 tysięcy robotników różnych narodowości ale najwięcej Polaków. W 1 Dzień Wielkanocy, przy największym nasileniu nalotów, więźniowie radośnie śpiewali „Wesoły nam dziś dzień nastał ”…

Do dziś uchowało się tam kilka oryginalnych baraków – są w nich mieszkania socjalne. Reszta terenu zostaje stopniowo zabudowywana nowoczesnymi blokami. A przecież jest to teren cmentarza –  pamięci o ofiarach!  Od 1959 r. przy Kanonierskiej  róg Poprzecznej stoi kamień upamiętniający więźniów obozu a przy bramie wejściowej od ul. Poprzecznej postawiono słabo widoczny Krzyż Pamięci.

Mimo intensywnych bombardowań Twierdzy Breslau, w szpitalu św. Jerzego przy Rydygiera zakonnice prowadziły Procesję Rezurekcyjną piwnicznymi korytarzami i podziemnymi zakamarkami. Zespół szpitalny zbudowany w 1900 r. zajmował niemal wszystkie budynki od ul. Brodatego – Rydygiera – Wąskiej – Pomorskiej. Każdy z nich miał swego patrona. Od 1908 r. istniała szkoła pielęgniarska. Pośrodku zadziwiał wewnętrzny wspaniały ogród, od kilku lat stopniowo zamieniany na parking.

Zabytkową kaplicę w tym budynku wybudowali w 1922-23 r. leczeni tu powstańcy wielkopolscy /1918-19/. W 1949 r. szpital odebrano zakonnicom i upaństwowiono. Dopiero w 1999 r. siostry boromeuszki odzyskały go i w 2005 r. rozpoczęły remont. Obecnie jest to Zakład Opiekuńczo – Leczniczy Dla Dorosłych. Od 2011 istnieje Okno Życia i prężnie działa Fundacja EWANGELIUM VITAE.

     Niedaleko wrocławskiej Leśnicy leży urokliwa,  bardzo się rozbudowująca Lutynia. Jest to miejsce historyczne z ciekawymi zabytkami. 5 XII 1757 odbyła się tam krwawa  bitwa armii Prus i Austrii  w czasie Wojny Siedmioletniej 1756-63.  W 1920 r. wzniesiono Mauzoleum Bitwy. Sołtys Lutyni – Daniel Uszyński odświeża i wprowadza nowe ludowe zwyczaje i  obrzędy. Tak jak w ubiegłym roku, na łące wystawi duży kosz z jajkami z fermy przy popularnej, zabytkowej restauracji SEMARO. Każdy chętny będzie mógł nimi żonglować oraz pomalować jako pisankę! Odbędzie się konkurs ręcznego ucierania jajek na kogel – mogel oraz slalom z surowym jajkiem na łyżeczce między siedzącymi nioskami – kokoszkami …   A gdyby komuś nie spodobała się władza wiejska czy gminna, to może jajami rzucać do celu – w przedstawicieli tejże władzy…  Będzie  i wesoło i pożytecznie!

Znajomy poseł wracał na święta do Wrocławia samolotem – siedział przy otwartym oknie i przewiało go … Do dziś ma zapalenie płuc i pretekst aby nie męczyć się wielkanocnym śpiewem w kościele a za to intensywnie dezynfekować chory organizm spirytusem!       

.

Opowieści Wojtka Macha: Wizja wśród spalin

Przed żużlowe nastroje

Opowieści Wojciecha Macha. Biznes i cinkciarze

Opowieści Wojciecha Macha. Żużel, pogoda i rozwód

Opowieści Wojciecha Macha. Tragedie we wrocławskim ogrodzie zoologicznym

Opowieści Wojciecha Macha. Wspomnienia sprzed 150 lat

Inne z sekcji 

Jack Dempsey. Jak zostałem bokserem

  Jack Dempsey     Czy wrócę na ring? Nie, na pewno nie, moja kariera już należy do przeszłości – odpowiedział niedawno zapytany Jack Dempsey, popularny mistrz boksu. Wyglądał on świeżo i zdrowo. Skończył właśnie jeden ze swoich codziennych treningów ( dzięki którym rozeszła się wieść o jego powrocie na ring ) i czekał na […]

Fraszki Jana Zacharskiego: „Druga tura”

. Jan Zacharski .   Przysłowie Wyborco, pamiętać chciej, Baba z wozu, koniom lżej, Jest tego przysłowia wynikiem, Że Bodnar przegrała z Sutrykiem. Moment W radosnym się znalazł Sutryk momencie, Jest druga kadencja, panie prezydencie. Cele Wyborcze sobie postawili cele Jacka Sutryka współobywatele, Dla jego wrogów to chwila ponura, Bowiem zwycięska była druga tura. Odpowiednia […]