Artykuły

Lewica zapowiada ustawę o zawodzie artysty

.

Bez kultury nie ma mamy życia, bez kultury nie istniejemy, dlatego zrobimy wszystko, aby artyści oddychali pełną piersią i nie byli szykanowani – mówiła posłanka Joanna Scheuring-Wielgus.

Jak podkreśliła Lewica chcemy uchwalić ustawę o zawodzie artysty, która „włączy ich w system ubezpieczeń społecznych”. – Ten projekt został przygotowany wraz ze środowiskami kultury – dodała.

Rynek pracy artystów w Polsce jest nieuregulowany. Wzorem Francji Lewica stworzy system ubezpieczeń dla osób zajmujących się działalnością artystyczną. Polscy artyści będą mogli zostać członkami jednego z trzech Stowarzyszeń Ubezpieczeń Społecznych dla Artystów: dla artystów sztuk wizualnych, dla autorów (pisarzy i kompozytorów) oraz dla wykonawców. O statusie twórcy lub artysty decydować będą organizacje branżowe. Członkostwo w tych organizacjach będzie dawało konstytucyjne prawa pracownicze oraz możliwość skorzystania z ubezpieczeń społecznych, w tym korzystania z urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego. Zrzeszeni otrzymają ułatwiony dostęp do miejsc związanych z kulturą, a także do ubiegania się o granty i dofinansowania.

Kolejny ważny obszar to poprawienie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Nie może być tak, że minister kultury w sposób jednoosobowy usuwa jednego czy drugiego dyrektora instytucji kultury i obsadza na ich miejsce swoich koleżków, którzy nie mają doświadczenia w tym sektorze – podkreśliła.

Należy też z kodeksu karnego wyrzucić w końcu artykuł o obrazie uczuć religijnych oraz o zniesławieniu. Bardzo często przez ostatnie 8 lat politycy PiS ingerowali w sposób haniebny w spektakle teatralne, czy też filmy. Ciekawostką jest to, że ich wcześniej nie oglądali. Drugi z tych przepisów dotyczy również dziennikarzy, którzy nie mogą być ciągani po sądach przez polityków Prawa i Sprawiedliwości, tylko dlatego, że piszą prawdę o obecnej władzy – oświadczyła.

Chcemy, aby ludzie kultury i naukowcy czuli się wolni, żeby instytucje publiczne finansowały dochodzenie do prawdy – zapowiedział poseł Maciej Gdula.

.

Czarzasty o swoich marzeniach na Marszu Miliona Serc

Po stronie 16 milionów pracowników

Lewica z Wiednia: Mieszkanie prawem nie towarem

A. M. Żukowska. Domagamy się debaty na temat systemu emerytalnego

Finansowe szaleństwa PiS

Emerytury: Stażowa ściema

Inne z sekcji 

Grudzień 1970 roku – dokumenty ( I )

. W tym roku minie 50-ta rocznica wydarzeń grudnia 1970 roku, nasza redakcja będzie publikować z tej okazji  teksty poświęcone tym wydarzeniom oraz autentyczne dokumenty. Poniżej przedstawiamy pierwszy z dwóch listów Władysława Gomułki do KC PZPR, w którym przedstawia on swój punkt widzenia na przebieg wydarzeń w czasie tych dramatycznych grudniowych dni.  Redakcja . Grudzień […]

Co dalej z PiSem?

. Grzegorz Wojciechowski .     Wyborcza porażka, lub jak kto woli zwycięstwo, zmieniło całkowicie pozycję Prawa i Sprawiedliwości na polskiej scenie politycznej. W wielkich bólach partia ta musi oddać władzę i przejść do opozycji, co jest dla jej polityków procesem niezwykle traumatycznym. W normalnych systemach politycznych, jest to oczywiste, że po przegranych wyborach przechodzi […]