Artykuły

Listek figowy i genitalia demokracji. CZARNE i BIAŁE

.

Grzegorz Wojciechowski

.

Artykuł był publikowany w „Odrodzonym Słowie Polskim”.

.

Żyjemy w jakimś zwariowanym ale niestety realnym świecie, w którym politycy próbują nam wmówić, że są tylko dwa kolory biały i czarny. Czy na pewno istnieje tylko taki świat?

Może jednak istnieje świat, gdzie jest wiele odcieni bieli i czerni, a pomiędzy nimi wiele różnych szarości?

Naszą scenę polityczną zdominowały dwie partie pochodzące ze styropianowego ethosu, każda z nich usiłuje nas przekonać, że to od niej bije olśniewając oczy zmęczonego społeczeństwa krystaliczna biel, a ich przeciwnik to czarny, koszmarny typ mający jak najgorsze intencje.

Ten przerażający polityczny układ, na który jesteśmy zdani niszczy nasze państwo i społeczeństwo. Jesteśmy zmuszani do tego, żeby wciąż wybierać mniejsze zło, a co się staje, kiedy to mniejsze zło zacznie przeradzać się w zło większe?

Kiedyś pisałem, że Polsce potrzebny jest polityczny reset, że system który się wytworzył niszczy nas wszystkich i staje się niedemokratyczny, trudny do akceptacji przez większą część obywateli.

Czy demokratyczne jest państwo, które rządzi w interesie 1/3 społeczeństwa? Kompletnie nie interesując się pozostałą jego częścią?

Tak, Platforma Obywatelska stworzyła społeczeństwo obywatelskie, ale takie jak w starożytnym Rzymie, gdzie istnieli obywatele rzymscy i ich niewolnicy. Nie o to przecież nam wszystkim chodzi. Pamiętam jeszcze 10 czy 15 lat temu, jak przed wyborami wszystkie zgłoszone komitety wyborcze miały taki sam czas antenowy, wówczas jeszcze w publicznej telewizji. Jak było w czasie ostatnich wyborów? Jedne partie miały codziennie w publicznych kanałach po kilka godzin na swoja agitacje wyborcza, a taka mała partia skromnych, niezamożnych młodych ludzi, jak „Razem”, do momentu wspólnej debaty, która odbyła się na trzy dni przed wyborami miała zaledwie 7 sekund. Czy to jest demokracja? Czy to były publiczne media?

Ile wokół nas jest biedy, ile bólu i ile cierpienia, ile arogancji, niesprawiedliwości i podłości, ile obaw o przyszłość.

Nie ma demokracji tam, gdzie jest bieda i strach o to co będzie jutro. Nie ma demokracji w społeczeństwie, w którym politycy nie dbają o zwykłych ludzi. Demokracja to system polityczny, który istnieje jedynie tam, gdzie większość ma zapewnione poczucie socjalnego i politycznego bezpieczeństwa. Jeśli tego nie ma to na scenie politycznej pojawiają się różnej maści autorytarne upiory, różni nawiedzeni prorocy chcący realizować swoje często chore wizje, do których lgną zagubieni ludzie.

Trudno przewidzieć co czeka na nas jutro, czy za rok, ale wiemy, że winę za to co się stało ponoszą w jednakowym stopniu obie strony tego dramatycznego konfliktu, który rozgrywa się dzisiaj na naszych oczach.

Pamiętam pierwsze miesiące stanu wojennego i ludzi smutnych, skupionych, małomównych i takich samych widzę już i dzisiaj , też smutne twarze z niepokojem patrzące w przyszłość.

.

Listek figowy i genitalia demokracji. Polska krajem samobójców

Listek figowy i genitalia demokracji. Problemy współczesnego katolicyzmu I

Listek figowy i genitalia demokracji. Krajobraz po bitwie

Listek figowy i genitalia demokracji. Jak nie pudrem to Ogórkiem

Listek figowy i genitalia demokracji. Czy czeka nas religia bez Kościoła?

Listek figowy i genitalia demokracji. Biały koń powrócił na Donaldzie Tusku

Inne z sekcji 

Dziś Dzień Matki

. Dziś Dzień Matki . Wszystkim MAMOM, w dniu ich święta, życzymy dużo szczęścia i pociechy z dzieci.   . Redakcja Magazynu Dolny Śląsk .

Wiersze Jana Zacharskiego: PIS-owskie jedynki

. Jan Zacharski . Trwa pospolite ruszenie i wyborczy zamęt, Bowiem na horyzoncie jest europarlament. Politycy państwowego się czepią okrętu, I powiedzą, płyniemy do europarlamentu. Z własnym elektoratem prowadzą rozmowy, On swoich kandydatów poprzeć jest gotowy. Kogo wiersz ten dotyczy, sprawa oczywista, To PIS – owskie jedynki na wyborczych listach. Liczą na pozytywne wyborów wyniki […]