Artykuły

Wanda Nowicka: W następnej kadencji zbudujemy 100 tys. miejsc w żłobkach

.

Młode matki, które chcą pracować, nie mogą tego zrobić, ponieważ nie brakuje miejsc w żłobkach. Np. w Sośnicowicach, gminie obejmującej 8 miejscowości i mieszka tam 8 tysięcy osób jest tylko jeden żłobek z dwudziestoma miejscami. Rodzice zapisują swoje dziecko do tej placówki, zanim się ono urodzi.

Biorąc też pod uwagę sytuację finansową, to żłobki nie są tanie, miesięczny koszt to 1100-1200 zł. Tak więc jeżeli młoda matka chce podjąć pracę i dostaje nie więcej pensje minimalną. Tak więc ma to wpływ na decyzje prokreacyjne i bardzo wiele kobiet mówi, iż więcej niż jedno dziecko nie urodzi, ponieważ ich nie stać na dziecko.

Kwestie ekonomiczne mają ogromny wpływ na to, ile rodzi się dzieci, a w Polsce mamy zapaść demograficzną.

Lewica deklaruje, iż w następnej kadencji zbudujemy 100 tysięcy miejsc w żłobkach w całej Polsce. Sytuacja się poprawi, aby kobiety mogły łączyć pracę zawodową z macierzyństwem.

Wanda Nowicka, posłanka
Gliwice, 3 października 2023 r.

.

Lewica zapowiada ustawę o zawodzie artysty

Czarzasty o swoich marzeniach na Marszu Miliona Serc

Lewica z Wiednia: Mieszkanie prawem nie towarem

Po stronie 16 milionów pracowników

Finansowe szaleństwa PiS

Kandydaci do Sejmu RP Nowej Lewicy z Dolnego Śląska

Inne z sekcji 

Grudzień 1970 roku – dokumenty ( I )

. W tym roku minie 50-ta rocznica wydarzeń grudnia 1970 roku, nasza redakcja będzie publikować z tej okazji  teksty poświęcone tym wydarzeniom oraz autentyczne dokumenty. Poniżej przedstawiamy pierwszy z dwóch listów Władysława Gomułki do KC PZPR, w którym przedstawia on swój punkt widzenia na przebieg wydarzeń w czasie tych dramatycznych grudniowych dni.  Redakcja . Grudzień […]

Co dalej z PiSem?

. Grzegorz Wojciechowski .     Wyborcza porażka, lub jak kto woli zwycięstwo, zmieniło całkowicie pozycję Prawa i Sprawiedliwości na polskiej scenie politycznej. W wielkich bólach partia ta musi oddać władzę i przejść do opozycji, co jest dla jej polityków procesem niezwykle traumatycznym. W normalnych systemach politycznych, jest to oczywiste, że po przegranych wyborach przechodzi […]