Źródła do dziejów Dolnego Śląska (5) Izba handlowa o skutkach antypolskiej polityki Niemiec
04.01.2024
.
MEMORIAŁ KUPIECTWA WROCŁAWSKIEGO Z 1886 R. DOTYCZĄCY SKUTKÓW ANTYPOLSKIEJ POLITYKI RZĄDU NIEMIECKIEGO
.
Szanowna Izbo Handlowa!
Podpisane poniżej firmy handlowe wrocławskie nie mogą się powstrzymać, aby nie stwierdzić, że stosunki handlowe Wrocławia od paru lat znajdują się w upadku (…). Ostatnio zaczął działać jeszcze jeden czynnik, który swoimi konsekwencjami może bardzo zaszkodzić handlowi Wrocławia. Mamy na myśli wysiedlanie Polaków.
Jesteśmy dalecy od tego, aby wdawać się w jakiekolwiek rozważania polityczne, albo aby krytykować rozporządzenia rządu, ale czujemy się zobowiązani przedstawić skutki tych pociągnięć dla ekonomicznego życia Wrocławia.
Śląsk na skutek swojego położenia geograficznego zdany jest na kontakty ze swoim zapleczem z Polską i Galicją. Mieszkańcy tych terenów, a także Polacy z Prowincji Poznańskiej nie tylko stanowią bardzo znaczną część naszej klienteli, ale reprezentują tych konsumentów, którzy czynią u nas wielkie wydatki i kupują towary dobrej jakości po umiarkowanych cenach.
Same wysiedlenia a także debaty nad tym w parlamentach miały ten rezultat, że obecnie wśród Polaków uważane jest za sprawę narodową, aby więcej nie kupować u Niemców, w ich pojęciu wstrętnych. Z każdym tygodniem likwidowane są zamówienia polskich klientów w wielu domach handlowych.
Gdy stosunki te raz zostaną zerwane, niezwykle ciężko będzie je ponownie nawiązać i upłynie wiele dziesięcioleci, za nim handel Wrocławia odzyska te tereny, o które troszczyliśmy się od długiego czasu, a które teraz tracimy tak szybko, i zanim wyleczy się z ciężkich ciosów.
Podobnie na skutek wysiedlenia ekspedientów polskich powstały znaczne trudności i niezadowolenia.
Nawiązując do poprzednich wywodów pozwalamy sobie przedstawić następującą prośbę:
Wysoka Izba Handlowa raczy w powszechnym interesie ekonomicznego życia Wrocławia przedstawić rządowi nakreślone wyżej położenie gospodarcze, którego powagi nie należy nie doceniać, aby rząd rozważył, czy nie będzie można odpowiednimi krokami usunąć lub złagodzić dalsze szkody dla handlu Wrocławia.
Źródło: Teksty źródłowe do historii Wrocławia, Cz. II, Wrocław 1955, s. 82.
.
Źródła do dziejów Dolnego Śląska (4): Dom pracy przymusowej w Świdnicy
Źródła do dziejów Dolnego Śląska (3) Życie żaków wrocławskich na początku XVI w.
Źródła do dziejów Dolnego Śląska (4): Dom pracy przymusowej w Świdnicy
Źrodła do dziejów Dolnego Śląska (6): Gall Anonim o wojnie polsko-niemieckiej w 1109 r
Źródła do dziejów Dolnego Śląska (8) Ludwik Waryński we Wrocławiu